Szukaj

Azjatyckie metody lecznicze stosowane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która występują praktycznie u każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. W przeważającej liczbie przypadków są one spowodowane zwykłym przemęczeniem organizmu, jednak niektóre są oznaką poważniejszych schorzeń i mocno dają się we znaki w codziennym funkcjonowaniu.

Azjatyckie metody lecznicze stosowane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Sposobów na to jak pozbyć się bólu, aby nie dokuczał i nie przeszkadzał, wymyślono mnóstwo. Nie ma jednak jednoznacznej metody leczenia tej przypadłości, z tego względu iż każdy ból ma inne podłoże i nie zawsze dana forma uśmierzenia będzie odznaczała się tą samą skutecznością we wszystkich przypadkach.

Jednymi z metod leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa są sposoby azjatyckie, których skuteczność potwierdza wiele badań naukowych. Opierają się one głównie na obcym dla nas światopoglądzie religijnym, jednak można zaobserwować wiele zbieżności w religii azjatyckiej i zachodniej.

Tradycyjne metody azjatyckie sięgają początków cywilizacji- medycyna tej kultury nie dzieli człowieka na poszczególne narządy (tak jak ma to miejsce w kulturze europejskiej), a także nie oddziela duszy od ciała, ale rozpatruje go jako całość. Choroba zatem jest zaburzeniem funkcjonowania całego człowieka, a nie określonej jego części. Popularność tych metod wciąż rośnie, mimo podzielonych opinii o jej skuteczności.

Istota leczenia- meridiany

Zdrowie i choroba z punktu widzenia medycyny azjatyckiej uzależnione są od energii jaka drzemie w naszym organizmie. Ważnym elementem są tu meridiany, czyli drogi jej przepływu. Jeśli energia przepływa bez przeszkód, wówczas człowiek jest zdrowy. Choroba pojawia się, gdy warunki energetyczne ulegają zaburzeniu, np. wskutek jej niedoboru, nadmiaru, nieprawidłowego odżywiania, bądź zaburzeń o podłożu psychicznym, które w równym stopniu wpływają na meridiany.

Akupresura

Zwana też refleksjologią, uważana jest za początek chińskiej terapii punktowej. Początkowo polegała ona na leczeniu palcami, ale później dostrzeżono, że większą skuteczność można zapewnić poprzez ostre kamienie, igły, kolce. Akupresura ma to do siebie, że jest najłatwiejszą formą medycyny naturalnej i można leczyć się nią samemu w domowych warunkach. Przypominać może masaż, jednak nie oddziałuje ona na mięśnie. Podobnie jak przypadku akupunktury, oddziałuje na strumienie energii- meridiany. Punkty, które należy uciskać poznaje się przede wszystkim po bólu lub po wyraźnej reakcji na ucisk. Masaż przeprowadza się najczęściej opuszkami palca serdecznego, wskazującego bądź kciukiem, wykonując okrężne ruchy, przez co możemy zmienić strumień przepływu energii. W niektórych przypadkach, możemy posłużyć się twardą kulką, którą umieszcza się dokładnie pod bolącym punktem.1. Akupresura kręgosłupa szyjnego


Po dokładnym zlokalizowaniu miejsca bolącego, masuje się je promieniście we wszystkich kierunkach. Jeżeli nie przyniesie to pożądanych efektów, należy powtarzać „zabieg” co godzinę. Można dodatkowo masować niektóre punkty, jak np. boki górnego odcinka kręgosłupa szyjnego, miejsce przejścia karku w barki, górną część pleców, gdzie znajduje się punkt wrażliwy na ból, a także miejsce znajdujące się z tyłu głowy na końcu podstawy czaszki, w wyraźnym zagłębieniu. 

2. Akupresura kręgosłupa piersiowego

Najbardziej bolące miejsce masuje się opuszkiem kciuka, promieniście we wszystkich kierunkach do czasu, aż ból złagodnieje. Również w tym przypadku, dla lepszych efektów można masować inne punkty pomocnicze: na zewnątrz nogi poniżej kolana i na zewnętrznej stronie stopy między kostką, a ścięgnem Achillesa.

3. Akupresura kręgosłupa lędźwiowego

Wyszukujemy na krzyżu najbardziej zmienione bólowo miejsce i masujemy promieniście we wszystkich kierunkach. Gdy ból nie zelżeje, masuje się punkty pomocnicze dla odcinka piersiowego z zastosowaniem umiarkowanego ucisku.


Akupunktura


To jedna ze starożytnych, chińskich metod leczenia. Polega głownie ma wbijaniu w ciało igieł i manewrowaniu nimi. Często kojarzy się z leczeniem bólu i nikotynizmu, jednak lista dolegliwości, z którymi radzi sobie ta forma leczenia jest na prawdę imponująca. Klasyczna akupunktura do regulacji energii wykorzystuje bardzo cienkie igły, o rożnej długości, wykonane ze złota, stali lub stali szlachetnej. Wbija się je przeważnie pionowo, ukośnie lub poziomo w określone punkty w meridianach. Bywa, że wprowadzane są zaraz pod powierzchnię skóry, czasem na głębokość kilu centymetrów lub poziomo wzdłuż linii meridiana, aby w ten sposób oddziaływać na jak największa ilość punktów. Niekiedy do igieł dołącz się słaby prąd elektryczny. Zamiennie wykorzystuje się także młoteczek, na którego główce znajduje się wiele bardzo cienkich igieł i  służy do oklepywania rożnych punktów. Małe kuleczki z ziół przypraw i soli są używane podczas terapii Moxa. Podpala się je w określonych miejscach na skórze. Bywa, że kuleczki szybciej rozprawią się z bólem niż klasyczne igły.

1. Akupunktura ucha

Szczególną formą akupunktury jest nakłuwanie 120 punktów małżowiny usznej, podobnie jak inne metody, tak i tę może wykonywać tylko specjalista ze specjalnym przygotowaniem.
Elektroakupunktura- Naukowcy pracując wciąż nad usprawnieniem metod azjatyckich, doszli do wniosku, że działanie igieł można zastąpić samym prądem, który nie wymaga kłucia skóry i podany w tak małej ilości nie stanowi zagrożenia dla życia.

2. Akupunktura laserowa

Oddziałuje na punkty akupunktury za pomocą silnie skoncentrowanej wiązki promieni. Jest ona tak samo skuteczna, jak elektroakupunktura, a od kilku lat istnieją specjalne urządzenia laserowe, które umożliwiają samodzielne przeprowadzenie zabiegu.

3. Akupunktura barwna

Opiera się na klasycznej terapii kolorami. Na uczulone punkty kieruje się małe, kolorowe promienie, które mają wpływ na skutek terapii.

Shiatsu


Ta forma w odróżnieniu od wcześniej opisanych, nie pochodzi z Chin, a z Japonii. Słowo „shiatsu” oznacza dosłownie „uciskać” Bardzo rzadko, shiatsu stosowana jest jako odrębna metoda leczenia, częściej uzupełnia ona inne. Istotą jej jest masaż i także skupia się na zharmonizowaniu przepływu energii w naszym organizmie- wyprowadza chorobotwórczą jej część. W shiatsu pracuje się przede wszystkim za pomocą nacisku opuszkiem palca wskazującego lub kciuka o różnej sile, wywieranego okrężnie lub poziomo. Jeżeli mamy do czynienia z większa powierzchnią stosujemy nacisk powierzchni dłoni.

Jak widać azjatyckie metody leczenia są niezwykle proste, naturalne i co najważniejsze skuteczne. Polecamy je więc wszystkim, którym ból w jakikolwiek sposób przeszkadza. Pamiętajmy jednak, że każdą z opisanych metod można odbyć pod okiem specjalistów, bądź po odbytem w tym celu konsultacji.

Autor:

Agnieszka Augustowska

Komentarze do: Azjatyckie metody lecznicze stosowane przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz