Szukaj

Alkohol i tytoń zabijają więcej ludzi niż narkotyki!

Podziel się
Komentarze0

The Lancet opublikował właśnie pierwszą wielką analizę, dotyczącą światowej konsumpcji głównych nielegalnych narkotyków, takich jak amfetamina, opiaty, kokaina i konopie, oraz statystyki chorób i zgonów z nimi związanych. Badanie to przeprowadzono w ramach szerokiego projektu naukowego Global Burden of Disease Study 2010.Dowiadujemy się z niego przede wszystkim, że zaburzenia umysłowe, związane ze stosowaniem tych nielegalnych substancji, znalazły się na piątej pozycji pośród przyczyn śmierci i chorób na całym świecie.

Zespołem naukowym kierowała australijska badaczka dr Louisa Degenhardt. Naukowcy przeanalizowali dane epidemiologiczne dla każdego z 20 zaburzeń umysłowych oraz dla narkomanii, zebrane w badaniu GBD w 187 krajach świata.

Pod uwagę wzięto też takie czynniki jak rok, wiek, płeć, region, kraj. Obliczono następnie śmiertelność w okresie od 1980 do 2010.

Konkluzje? Przede wszystkim nikotynizm i alkohol są odpowiedzialne za blisko 10% całkowitej śmiertelności. Narkotyki – za 1%.


Dr Degenhardt przypomina jednak: - Liczba osób uzależnionych od narkotyków jest znacznie mniejsza niż liczba uzależnionych od alkoholu i nikotyny.

Co nie zmienia faktu, że wyraźnie widać na podstawie tych analiz, iż nielegalne narkotyki powodują względnie więcej szkód na poziomie indywidualnym.

Inne niepokojące stwierdzenie: proporcje upośledzeń i chorób spowodowanych przez cztery główne narkotyki, którym przyjrzeli się badacze, wzrosły o całe 50% w okresie od 1990 – 2010, na całym świecie.

Głównym winnym jest tutaj rosnąca liczba narkotyzujących się osób. Największe niebezpieczeństwo stanowi używanie opiatów, a przede wszystkim heroiny, która odpowiadała za 78 000 zgonów związanych z narkotykami w 2010.

Poza tym, uzależnienie od narkotyków podawanych dożylnie w dalszym ciągu stanowi źródło zarażenia chorobami zakaźnymi, takimi jak AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Dr Degenhardt podsumowuje: - Uzależnienie od narkotyków dożylnych, takich jak heroina, to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego w skali światowej. Można go uniknąć dzięki wprowadzaniu programów dystrybucji strzykawek i igieł, terapii uzależnienia od opiatów oraz leków antyretrowirusowych.

Komentarze do: Alkohol i tytoń zabijają więcej ludzi niż narkotyki!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz