Szukaj

Kąpiel po alkoholu może być niebezpieczna

Podziel się
Komentarze0

Przebywając na plaży lub nad jeziorem, zwłaszcza w gorące dni w celu ochłodzenia chętnie sięgamy po piwo. Pamiętajmy jednak, że takie działanie może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Kąpiel po alkoholu może być niebezpieczna

Co roku słyszymy o setkach przypadków utonięcia. W ten sposób latem ubiegłego roku zginęło około 400 osób, przy czym co czwarta z nich była wówczas pod wpływem alkoholu. Woda to żywioł, z którym nie należy igrać. Dlatego jeśli spożyliśmy napój zawierający procenty, nie wchodzimy do wody. Powinna być to jedna z głównych zasad przyświecających nam podczas letniego wypoczynku.

Dlaczego łączenie kąpieli i alkoholu jest tak bardzo niebezpieczne? Po pierwsze, gdy temperatura powietrza jest wysoka, alkohol szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.

Wiele osób w stanie nietrzeźwym wypożycza np. łódki i wypływa nimi w morze. Jest to bardzo niebezpieczne, a część tych osób już nie wraca. Ponadto, jeśli kąpiemy się gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. Zatem, jeśli widzimy osobę nietrzeźwą, która wypożycza jakikolwiek sprzęt wodny, dla jej i innych bezpieczeństwa wezwijmy ratowników lub policję. W ten sposób możemy uratować więcej niż jedno życie. I sami nigdy się zachowujmy się w sposób tak nieodpowiedzialny.


Alkohol wbrew pozorom rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Pamiętajmy także, że alkohol tak naprawdę ma działanie odwadniające. Wypicie kilku piw da nam chwilowe uczucie zaspokojenia pragnienia, lecz niedługo potem będzie nam się chciało pić jeszcze bardziej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i odpowiedniego nawodnienia pijmy najlepiej wodę (minimum 2,5 litra dziennie), herbatę, napar z mięty lub rozcieńczone soki.

Unikajmy słodkich i gazowanych napojów, ponieważ one również wzmagają uczucie pragnienia. Sporo wody znajduje się także w owocach. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się arbuzy. A piwo, drinki i inne kolorowe koktajle pozostawmy sobie na wieczór. Jeśli jednak wypiliśmy ich bardzo dużo, następnego dnia również miejmy się na baczności – działanie alkoholu mija często dopiero po upłynięciu wielu godzin.

Komentarze do: Kąpiel po alkoholu może być niebezpieczna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz