Szukaj

Alergie sezonowe: probiotyki wzmacniają?

Podziel się
Komentarze0

Niektóre probiotyki mogą być skuteczne przeciwko niektórym alergiom sezonowym związanym z pyłkami roślin, według pewnego badania holenderskiego. Badanie to zostało przeprowadzone na 62 pacjentach, cierpiących co najmniej od 2 lat na sezonowy katar alergiczny, związany z pyłkiem brzozy.Rezultaty wskazują, że dla czterech z pięciu przetestowanych szczepów probiotyków, poziom immunoglobulin E (IgE) zmniejszył się w przeciągu czterech tygodni leczenia.

Podkreślmy, że immunoglobuliny E są odpowiedzialne za ataki alergii, które przekładają się na wielkie uwalnianie histaminy.

Poza tym, jeden ze szczepów probiotyków spowodował również spadek poziomu interleukin właściwych dla reakcji alergicznej na pyłek brzozy.

Próba ta miała miejsce poza sezonem nieżytu alergicznego, aby uniknąć czynników zakłócających, związanych z lekarstwami, które powinny być podawane tym pacjentom w okresie napadu alergii.


Pacjenci zostali więc podzieleni na pięć grup, które zażywały przez 4 tygodnie albo jogurt zaszczepiony jednym z pięciu szczepów Lactobacillus testowanych, albo jogurt nieaktywny, który nie zawierał żadnej żyjącej bakterii (placebo). Próbki krwi były pobierane na początku i na końcu badania, co miało na celu określenie poziomu specyficznych antyciał związanych z tym typem kataru alergicznego.

Jest to możliwe, ponieważ organizmy osób podatnych na ten typ alergii zawiera jeszcze, aż do 8 miesięcy po ataku alergii, około 60% limfocytów T odpowiedzialnych za reakcję alergiczną. Rezultaty te pokazują, że może się udać zidentyfikować szczepy probiotyków najskuteczniejsze oraz określić dawki, które mogą stanowić leczniczą terapię, a nie jedynie paliatywną, alergii sezonowych.

Zachorowalność na choroby alergiczne znacznie wzrosła w przeciągu ostatnich 25 lat w krajach uprzemysłowionych. Wielu badaczy wiąże ten wzrost liczby reakcji alergicznych z modyfikacjami flory jelitowej: zauważono w rzeczywistości, że jelita osób dotkniętych alergiami zawierają mniej bakterii Lactobacillus, w porównaniu do tego, co zaobserwowano w układach pokarmowych populacji generalnej.

Komentarze do: Alergie sezonowe: probiotyki wzmacniają?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz