Szukaj

Alergia a wybór zawodu

Podziel się
Komentarze0

Alergie to coraz powszechniejsze schorzenia. Bardzo istotna jest prawidłowa diagnostyka, która pozwala na wykrycie czynników uczulających i ograniczenie ekspozycji na nie oraz odpowiednia profilaktyka. Alergicy świadomi ograniczeń wynikających z choroby powinni świadomie podejmować decyzje dotyczące wyboru szkoły, zawodu w przyszłości – mówi Grażyna Antoszczyk, dermatolog-alergolog ze Scanmed Universum w Krakowie.Ocenia się, że skłonność ta dotyczy ¼ populacji, zaś objawy kliniczne schorzeń atopowych ujawniają się u ok. 15% mieszkańców kuli ziemskiej. Zwiększona ilość zachorowań na wszelkiego rodzaju alergie jest nierozerwalnie związana z rozwojem cywilizacji. Rozwój ten jest jednak obarczony skutkami ubocznymi – zanieczyszczenie środowiska, chemizacja życia dotycząca zarówno środków higienicznych, jak i pokarmów.

Czynniki te wpływają niekorzystnie na kondycję zdrowotną ludzi. Komentuje dr med. Grażyna Antoszczyk - alergia to cena, którą płacimy za cywilizacyjny postęp oraz wysoki standard życia. Największy bowiem  wzrost ilości alergików ma miejsce w krajach wysoko uprzemysłowionych i w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak np. Kraków, w których mieszkańcy narażeni są, zarówno na alergeny środowiskowe, jak też na szereg substancji drażniących, np. spaliny silników Diesla, dwutlenek siarki, tlenek siarki czy azotu, które sprzyjają rozwojowi alergii zwłaszcza u osób z predyspozycją genetyczną.

Jaś ma alergię, Jan ma kłopoty w pracy


Większość alergii objawia się w dzieciństwie. Najczęstszymi dolegliwościami są alergie pokarmowe oraz uczulenia związane z obecnością zwierząt w domu. Obserwuje się także alergie na substancje lotne: pyłki, kurz, drobnoustroje: grzyby i bakterie. W kontekście wyboru zawodu w przyszłości fakt, że jesteśmy alergikami jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór kariery zawodowej.

Astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa i spojówek należą do najczęstszych schorzeń alergicznych w naszej populacji. To także choroby, których posiadanie  wyklucza wykonywanie niektórych zawodów, takich jak np. fryzjer, mechanik samochodowy czy piekarz. Również zawody te mogą sprzyjać wystąpieniu schorzeń alergicznych u osób do tego predysponowanych.


Zmiany skórne i objawy alergiczne dróg oddechowych ulegają bowiem  zaostrzeniu w kontakcie ze środkami chemicznymi takimi jak farby, lakiery, szampony, pyły przemysłowe, smary czy oleje. Niestety wciąż nie bierze się pod uwagę alergii podczas życiowych wyborów, a przecież testy alergiczne wykonane w odpowiednim czasie pozwalają wykryć te zagrożenia i uchronić pacjenta przed zaostrzeniami choroby – mówi specjalista ze Scanmed Universum. Układ oddechowy wraz ze skórą należą do narządów najbardziej narażonych w miejscu pracy. Jest miejscem wchłaniania związków chemicznych i pyłów organicznych obecnych w środowisku.

Wyzwania dla alergika


Alergie pokarmowe najczęściej mijają z wiekiem. Niestety duża część schorzeń alergicznych to choroby na całe życie, choć niektóre są sezonowe. Ten fakt nie oznacza  jednak, że alergicy nie muszą dbać o siebie w czasie, kiedy nie mają silnych objawów. Dr Antoszczyk - ponieważ niektóre choroby alergiczne towarzyszą choremu przez całe życie, bardzo istotnym elementem terapii tych schorzeń jest znajomość wywołujących je alergenów oraz czynników zaostrzających ich przebieg.


Czynniki te mogą być różne dla poszczególnych chorych, dlatego skuteczne leczenie schorzeń alergicznych wymaga współpracy pacjenta i lekarza. Właściwa edukacja pacjenta i jego rodziny pozwala „oswoić” chorobę, a także tak planować swoje życie osobiste i zawodowe, by ograniczenia wynikające z choroby były jak najmniejsze. Alergicy  muszą wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobie, o alergenach ją wywołujących i czynnikach zaostrzających i ich skutecznie unikać. Poznanie przebiegu choroby i metod jej leczenia pozwala  skutecznie współpracować z lekarzem w procesie leczenia. Tylko wówczas życie z przewlekłą chorobą nie będzie uciążliwe.

Czynności i zachowania typowe dla osób zdrowych dla alergików są wyzwaniami. Do takich wyzwań należą, wspomniany już wybór zawodu, ale i np.: kupno mieszkania na rynku wtórnym. Roztocza kurzu domowego, pleśń oraz nieodpowiednia lokalizacja mogą wpłynąć na życie  alergika, który w mieszkaniu zamiast swobodnie żyć, będzie się uskarżał na złe samopoczucie.  Na alergika w wielu  miejscach czyhają  różne zagrożenia. Stała edukacja  powinna dostarczać pacjentowi z przewlekłą chorobą alergiczną takiej ilości informacji, aby choroba w jak najmniejszym stopniu miała wpływ na jakość jego życia – dodaje dr Antoszczyk.

ABC alergii


Współczesna alergologia opiera swą wiedzę na szeregu objawów wynikających z nadmiernego reagowania układu odpornościowego organizmu na różne substancje. Alergia w pierwszej kolejności jest sprawą rodziców – to oni powinni dbać o zdrowie dzieci oraz diagnostykę schorzeń. Mały alergik w domu zmienia życie, lecz tylko w taki sposób można dziecko nauczyć zachowań i postaw, które uwzględniają jego chorobę. I o ile alergie pokarmowe  zwykle ustępują z wiekiem, o tyle inne nie, a to oznacza, że dziecko będzie musiało żyć z alergią.

Przewlekła choroba dziecka   dotyka wszystkich członków rodziny, zaburzając niejednokrotnie jej prawidłowe funkcjonowanie. Aby alergia nie była powodem rezygnacji z wielu życiowych przyjemności należy ją jak najlepiej poznać, by móc skutecznie unikać tego co pacjentowi szkodzi. Alergia jest w takim układzie elementem składowym egzystencji, może wpływać na wybory i decyzje alergików, dlatego im lepiej ją poznają tym skuteczniej mogą stawić jej czoło - kończy dr Grażyna Antoszczyk z Scanmed Universum.

Komentarze do: Alergia a wybór zawodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz