Szukaj

Aktywność seksualna sprzyja lepszemu postrzeganiu związku

Podziel się
Komentarze0

Choroby fizyczne są często próbą dla każdego związku. Jak pokazują ostatnie badania długotrwałe utrzymywanie aktywności seksualnej ułatwia partnerom osiągnięcie szczęściu w związku, nawet gdy są to osoby będące w starszym wieku.

Od dawna wiadomo, że wiele chorób związanych z wiekiem bierze się stąd, że więź małżeńska w danym związku słabnie. Według ostatnich badań intymność seksualna sprawia, że małżonkowie oceniają swoje związki pozytywnie i mają więcej energii, by sprostać codziennym trudnościom.

Badania przeprowadzono przez Centrum Demografii i Ekonomii Starzenia Uniwersytetu w Chicago. Przeanalizowano dane pochodzące 732 par w wieku pomiędzy 65 – tym a 74 – tym rokiem życia. Wyniki badań wyraźnie sugerują, że warto pozostawać dłużej aktywnym seksualnie, gdyż wpływa to korzystnie na ogólnie pojęty dobrostan obojga małżonków.

Uczestnicy badania mieli staż małżeński przynajmniej 40 – tu lat. Prawie wszyscy badani żyli w małżeństwach, jedynie 50 z badanych osób pozostawało w związkach konkubinackich.Pary deklarowały aktywność seksualną przynamniej raz na miesiąc. U par wśród których aktywność ta zdarzała się częściej obserwowano jednocześnie większe zadowolenie życiowe.

Badanie uwzględniło również takie aspekty związku jak satysfakcja emocjonalna. Uczestnicy projektu porozumienie emocjonalne z partnerem zaliczyli do pozytywnych stron związku. Natomiast negatywnie ocenili oni bycie poddanym krytyce ze strony partnera.

Ciekawe jest również spojrzenie na małżeństwo, gdy chodzi o przekrój płci. Jak się okazuje mężczyźni oceniali swoje związki z większym optymizmem w porównaniu do tego, w jaki sposób czyniły to kobiety.

Badania opublikowano w The Journals of Gerontology.  Autorka projektu –   Adena Galinsky ma nadzieję, że jej badania pomogą tym, którzy starają się znaleźć złoty środek na udany związek.

Katarzyna Wijata

Komentarze do: Aktywność seksualna sprzyja lepszemu postrzeganiu związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz