Szukaj

Wampirzy lifting (terapia osoczem bogatopłytkowym) – na czym polega i czy ją warto stosować

Wampirzy lifting to inna nazwa terapii osoczem bogatopłytkowym. Intrygująca nazwa pochodzi od sposobu wykonania zabiegu - lekarz pobiera od pacjenta krew, którą po odwirowaniu i wzbogaceniu o aktywujący odczynnik wstrzykuje w skórę twarzy. Wampirzy lifting stosowany jest w medycynie estetycznej jako metoda na odmłodzenie skóry twarzy. Specjaliści podkreślają jednak, że nie ma dowodów na jego skuteczność.

Wampirzy lifting (terapia osoczem bogatopłytkowym) – na czym polega i czy ją warto stosować

Dzięki terapii osoczem bogatopłytkowemym skóra powinna stać gładsza, bardziej elastyczna i sprawiać wrażenie młodszej o kilka lat. Wampirzy lifting polecany jest alergikom, ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia na własną krew. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku łączenia wampirzego liftingu z innymi zabiegami, groźny jest zwłaszcza kontakt z kwasem hialuronowym, który powoduje ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych.

Na czym polega wampirzy lifting

Wampirzy lifting jest niechirurgicznym zabiegiem, w którym wykorzystywane są płytkowe czynniki wzrostu (tzw. Platelet Rich Plasma) znajdujące się w ludzkiej krwi. Lekarz zaczyna od pobrania krwi pacjenta z żyły obwodowej, przeważnie w ilości około 8 ml (maksymalnie do 60 ml), a następnie pobrany płyn odwirowuje. Podczas tej czynności erytrocyty i leukocyty oddzielane są od osocza zawierającego płytki krwi. Trwa to tylko 10 minut, a wykonywane jest tuż przed zabiegiem. Do otrzymanego osocza lekarz dodaje trombinę lub chlorek wapnia, które są odczynnikami aktywującymi płytki krwi, a te z kolei wydzielają czynniki wzrostu mające za zadanie pobudzić komórki do regeneracji.

Tak wyodrębnione i wzbogacone osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się w skórę pacjenta metodą mezoterapii, czyli przez nakłuwanie skóry igłą lub wolumetrii - liniowo wzdłuż zmarszczek. Zabiegowi wampirzego liftingu może być poddana cała twarz lub tylko niektóre jej części, np. skóra wokół bruzd na czole lub obszar pod oczami. Podawanie preparatu trwa od 20 do 60 minut i jest zazwyczaj bezbolesne - przed zabiegiem na skórę nakładana jest maść znieczulająca. Po wampirzym liftingu często występuje zaczerwienienie i obrzęk, który jednak powinien zniknąć po kilku dniach.

Efekty wampirzego liftingu

Zabieg ma na celu pobudzenie komórek macierzystych do namnażania się oraz aktywowanie fibroblastów do produkcji kolagenu, który regeneruje i odnawia skórę. Jej naciągnięcie jest pierwszym widocznym efektem zabiegu. Na pozostałe rezultaty trzeba poczekać dłużej, ale odbudowa skóry zaczyna się nawet już po dwóch tygodniach. Najlepsze wyniki osiągane są po wykonaniu serii, która liczy od dwóch do czterech zabiegów.

Pacjent, który poddaje się wampirzemu liftingowi może oczekiwać wygładzenia zmarszczek i bruzd. Komórki skóry stymulowane są do odbudowy, poprawia się struktura włókien kolagenowych. Blizny zostają spłycone. Widoczna jest także rewitalizacja i regeneracja skóry ust oraz okolic oczu. Następuje przyspieszone gojenie się ran, poprawa ukrwienia i kolorytu skóry, która staje się lepiej dotleniona i nawilżona. Wampirzy lifting pozwala także wspomóc regenerację ścięgien i chrząstek stawowych.

Po zastosowaniu zabiegu na skórę głowy, następuje odrost włosów u pacjentów cierpiących na łysienie typu męskiego. Cebulki włosów zostają pobudzone do wzrostu, włosy są wzmocnione oraz widocznie zmniejsza się ich wypadanie.

Terapia osoczem bogatopłytkowym - komu jest polecana?

Terapia osoczem bogatopłytkowym polecana jest zwolennikom mniej inwazyjnych metod odmładzających. Wampirzy lifting nie uczula, więc stanowi alternatywę dla pacjentów wrażliwych na preparaty używane w medycynie estetycznej. Nie ma ograniczeń wiekowych w stosowaniu tej terapii, choć u starszych osób efekty mogą być słabo widoczne ze względu na mniejsze zdolności skóry do regeneracji. Najlepsze rezultaty osiągane są u pacjentów pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, ponieważ w tym okresie czynniki wzrostu działają najsilniej.

Wampirzy lifting zalecany jest wtedy, gdy skóra jest sucha, brak jej elastyczności i napięcia, widoczne są zmarszczki, bruzdy, cienie pod oczami. Działanie regenerujące oraz przyspieszające gojenie dobrze wpływa na skórę po innych zabiegach medycyny estetycznej oraz w przypadku blizn pozostałych po zmianach trądzikowych. Wampirzy lifting może być również z powodzeniem stosowany u osób potrzebujących wzmocnienia i odżywienia włosów lub takich, u których wystąpiło łysienie.

Zalety i wady terapii osoczem bogatopłytkowym

Zalety wampirzego liftingu

Pomimo zniechęcającego przebiegu zabiegu i pojawiających się negatywnych opinii lekarzy, coraz więcej kobiet decyduje się na wampirzy lifting. Do zalet terapii osoczem bogatopłytkowym można zaliczyć:

 • Mezoterapia własną krwią może być stosowany nie tylko na twarz, ale także na skórę szyi, dekoltu, okolic oczu, ust, dłoni, a także skóry głowy.
 • Zabieg nie trwa długo, a większość osób w czasie wykonywania wampirzego liftingu nie odczuwa bólu.
 • Blizny pozostałe po trądziku ulegają spłyceniu, są mniej widoczne.
 • Ta terapia stosowana jest także w ortopedii, dzięki niej regenerowane są chrząstki stawowe.
 • Według zwolenników metody wampirzy lifting jest bezpieczny, w 100% naturalny i nie niesie ze sobą ryzyka wywołania alergii, ponieważ preparat przygotowany z krwi pacjenta jest dla niego obojętny biologicznie.
 • Terapia osoczem bogatopłytkowym nie zmienia rysów twarzy w widoczny sposób oraz nie pociąga za sobą ryzyka nienaturalnego wyglądu (jak w przypadku np. botoksu).

Wady wampirzego liftingu

Oprócz pozytywnych opinii o wampirzym liftingu, zauważalne są też negatywne aspekty tej metody.

 • Wadą zabiegu jest wysoka cena wampirzego liftingu, tym bardziej, że zabieg powinien być powtórzony kilkukrotnie.
 • Dla bardzo wrażliwych osób terapia może być nieprzyjemna z powodu odczuwanego podczas wykonywania zabiegu bólu.
 • Przez kilka dni po liftingu skóra jest opuchnięta i podrażniona, nie ma wyraźnego efektu odmłodzenia zaraz po zakończeniu zabiegu, mogą też pojawić się siniaki.
 • Specjaliści twierdzą, że u niektórych osób uczulenie na osocze może pojawić się nawet w przypadku wykonywania zabiegu z wykorzystaniem ich własnej krwi.
 • Lekarze ostrzegają przed łączeniem wampirzego liftingu z zabiegami z kwasem hialuronowym. Uważa się, że taka kombinacja może narazić pacjenta na wystąpienie chorób autoimmunologicznych, a nawet spowodować zatory krwi.
 • Efekt terapii osoczem bogatopłytkowym nie został potwierdzony naukowo. Jego duża popularność wynika z stosowania tej metody przez celebrytów i gwiazdy Hollywood.

Przeciwwskazania dla wampirzego liftingu

Nie wszyscy mogą skorzystać z terapii osoczem bogatopłytkowym. Istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Są to:

 • choroby krwi;
 • ciąża, karmienie piersią;
 • nowotwory;
 • aktywne choroby dermatologiczne;
 • leczenie antybiotykami;
 • ostre zakażenia wirusowe;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • ogólny zły stan zdrowia, np. przeziębienie;
 • przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu;
 • przyjmowanie antykoagulantów (leków przeciwzakrzepowych);
 • przewlekłe schorzenia wątroby;
 • choroby autoimmunologiczne.

Wampirzy lifting w praktyce

Gdzie można wykonać wampirzy lifting

Mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym wykonywana jest w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej. Przed wyszukaniem miejsca, w którym przeprowadzany będzie zabieg, najlepiej zapoznać się z opiniami o lekarzach, którzy wykonują wampirzy lifting. Od wyboru dermatologa może zależeć finalny rezultat zabiegu, dlatego warto porównać, jak specjaliści zostali ocenieni przez innych pacjentów, a następnie zdecydować się na skorzystanie z usług doświadczonego profesjonalisty. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wiele znalezionych w Internecie opinii może być niewiarygodnych i stanowić ukrytą reklamę. Cena nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Przed zabiegiem pacjent musi być poinformowany o jego przebiegu oraz o spodziewanych efektach, także tych mniej pożądanych, czyli o podrażnieniach i opuchliźnie.

Cena wampirzego liftingu

Cena wampirzego liftingu zależy od tego, czy wykonywany jest wyłącznie na twarzy, szyi lub dekolcie i czy pacjent decyduje się na wybór pakietu. Najtańsze, pojedyncze zabiegi to koszt 400-600 zł, jednak jeżeli wampirzy lifting przeprowadzany jest na większej partii skóry, cena zazwyczaj przekracza tysiąc złotych, spotykany najczęściej przedział cen to 1100-1500 zł, choć niekiedy koszt pojedynczego zabiegu sięga nawet 2000 zł. Cena często uzależniona jest od miasta (im większe miasto, tym więcej trzeba zapłacić). Wyjątkowo niska kwota powinna wzbudzić nieufność, ponieważ może być równoznaczna z brakiem doświadczenia i niskimi kwalifikacjami lekarza, co zazwyczaj przekłada się na gorsze efekty przeprowadzonej terapii.

Częstotliwość zabiegów wampirzego liftingu

Zalecane jest wykonanie 2-4 zabiegów w odstępach kilkutygodniowych, najczęściej co 4-8 tygodni, chociaż ostateczną decyzję o regularności przeprowadzania terapii podejmuje lekarz. Rezultaty wampirzego liftingu widoczne są przez przynajmniej pół roku i mogą utrzymywać się aż do dwóch lat. Powtarzanie zabiegów sprawia, że skóra dłużej pozostaje wygładzona.

Efekty terapii osoczem bogatopłytkowym zależą też od prowadzonego stylu życia, indywidualnych predyspozycji i zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych po wampirzym liftingu. Jedną z proponowanych metod jest zastosowanie mezoterapii z wykorzystaniem innych niż osocze preparatów, pozwoli to utrzymać i przedłużyć młody wygląd skóry. Część pacjentów uważa, że najlepsze rezultaty daje stosowanie wampirzego liftingu dwa razy w roku.

Autor: Marta Hamera

Komentarze do: Wampirzy lifting (terapia osoczem bogatopłytkowym) – na czym polega i czy ją warto stosować

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz