Szukaj

Pielęgnacja stóp

Podziel się
Komentarze0

Idzie lato, czas na zmiany. W końcu można założyć zwiewne sukienki, spódnice i … sandały. Ale czy nasze  stopy są na to przygotowane? W zimie z reguły nie przywiązujemy do nich uwagi. Chowamy je w grubych skarpetach, ciepłych butach, czy pantoflach. Jak zatem w krótkim czasie doprowadzić je do pięknego wyglądu?

Pielęgnacja stóp

Co jest nie tak?

Codziennie jakby na to nie patrzeć, i dosłownie i w przenośni jesteśmy „na nogach”. Tak naprawdę zapominany o właściwej pielęgnacji stóp. W ciągu dnia nie dajemy im odpocząć, a dopiero kiedy zbliża się lato, zaczynamy o nie dbać. Problem w tym, że stopy należy pielęgnować przez cały rok.

Zrogowaciały naskórek


Kiedy na naszych piętach zobaczymy zrogowaciały naskórek, nie czekajmy na pogorszenie się tego stanu, tylko od razu działajmy. W pierwszej kolejności próbujmy zmiękczyć naskórek. Możemy to robić na kilka sposobów. Nie chodzi tutaj o zwykłe moczenie nóg, bo oczywiście trzeba to robić, ale niekoniecznie używając tylko wody i mydła. Najlepszym wywarem jest woda z ziołami, m.in. z rumiankiem, szałwią, miętą, czy lawendą.  Moczyć nogi powinniśmy przez około 30 minut. Następnie należy wsmarować w nogi odpowiednie kremy lub balsamy, które pomogą nawilżyć skórę. Nie należy jednak używać preparatów złuszczających, gdyż mogą podrażnić skórę.

Kolejnym krokiem jest usuwanie warstwy rogowej. Możemy to zrobić za pomocą tarki lub pumeksu. Niezależnie od tego, który przyrząd wybierzemy, należy pamiętać o higienie stosowania. Problem pojawia się, gdy powstają małe ranki, które jest stosunkowo trudno wyleczyć. Bardzo ważne jest wtedy utrzymywanie czystości stóp. Istotne jest zapewnienie im dostępu do świeżego powietrza, co przyśpiesza gojenie się ran. Można także użyć odpowiednich maści, które stosowane są zazwyczaj na noc. Pozwalają one w szybkim czasie doprowadzić pięty do pięknego i zdrowego wyglądu.


Pękanie pięt

Pękanie pięt to nie tylko objaw braku odpowiedniej pielęgnacji. Przyczyną takiego stanu może być również brak witaminy A w organizmie. Niedobór tej witaminy możemy uzupełniać od wewnątrz i od zewnątrz, poprzez odpowiednie kremy i balsamy. Z popękanymi piętami możemy mieć do czynienia w przypadku występowania grzybicy lub cukrzycy. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do lekarza. Popękane pięty to także kwestia dziedziczenia. Jeśli nasza matka miała taki problem, jest duże prawdopodobieństwo, że my też go będziemy mieć. Jedno jest pewne, nie należy żadnego objawu bagatelizować i zostawiać naszych stóp na „pastwę losu”.

Jak pielęgnować?


Oprócz odpowiedniego nawilżania i złuszczania, istotny jest także odpoczynek stóp. Po całym ciężkim dniu warto dać im chwilę przerwy i zrelaksować się przy okazji, np. zażywając kąpieli. Ważną rolę odgrywa również odpowiedni dobór obuwia. Buty powinny mieć wyprofilowaną wkładkę i mieć rozmiar dobrany do wielkości stopy. Nie powinniśmy mieć butów za ciasnych, które będą uciskać nasze stopy, a w efekcie zaczną pojawiać się odciski. Ale też buty za duże, źle dopasowane do nogi, mają negatywny wpływ na ich zdrowie. Nie należy również pomijać kwestii wagi naszego ciała. Cały nasz ciężar spoczywa na barkach stóp, dlatego warto kontrolować swoją wagę.

O nasze stopy powinniśmy dbać przez cały rok, tak aby były piękne i zdrowe. Służyć nam będą przez całe życie, dlatego należy im poświęcić trochę czasu i uwagi. Wszystko zależy od nas, nawet zdrowie naszych stóp.


Sylwia Kubisztal

Komentarze do: Pielęgnacja stóp

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz