Szukaj

Peeling enzymatyczny

Na drogeryjnej półce można znaleźć kilka rodzai peelingów. Wśród nich znajdują się także peelingi enzymatyczne. Ich skład i działanie różni się od właściwości innych kosmetyków przeznaczonych do odświeżania twarzy i usuwania martwego naskórka. Czym zatem charakteryzuje się peeling enzymatyczny i dla kogo jest dedykowany?

Peeling enzymatyczny

Wybór peelingu odpowiadającego potrzebom naszej skóry nie jest łatwy. Z przykrymi skutkami stosowania peelingu mechanicznego w postaci podrażnień i zaczerwienień borykają się szczególnie osoby o cerze wrażliwej, naczynkowej lub ze skłonnością do zmian trądzikowych. To dla nich peeling enzymatyczny może okazać się doskonałym rozwiązaniem codziennych problemów z pielęgnacją z twarzy.

Jak działa peeling enzymatyczny?

Głównym zadaniem peelingu enzymatycznego, podobnie jak każdego peelingu, jest złuszczenie martwego naskórka. Zastosowanie środka peelingującego ma przywrócić cerze świeży wygląd i blask, a także poprawić jej koloryt i ukrwienie. W wielu przypadkach wykonanie peelingu stanowi także punkt wyjścia do dalszych zabiegów kosmetycznych. Maseczki i kremy po zastosowaniu tego środka będą łatwiej wchłaniać się w skórę.

Działanie peelingu enzymatycznego oparte jest na właściwościach zawartych w nim enzymów roślinnych (np. papaina, bromelaina) lub syntetycznych (np. keratolina). Składniki te delikatnie rozpuszczają martwy naskórek i usuwają go z powierzchni twarzy, nie powodując podrażnień i mikrouszkodzeń.

Peeling enzymatyczny a mechaniczny

Różnice pomiędzy peelingiem enzymatycznym a mechanicznym dotyczą zarówno składu, jak i konsystencji tych kosmetyków.

Peeling mechaniczny zawiera drobinki, które mają za zadanie ścierać martwy naskórek. Najczęściej występuje w formie żelu lub pasty z łatwo wyczuwalnymi, chropowatymi ziarenkami. Tego typu kosmetyk działa na naszą skórę jak tarka. Usuwanie zrogowaceń następuje poprzez pocieranie twarzy preparatem, co czasem może doprowadzić do uszkodzeń skóry. Pod tym względem stosowanie peelingu enzymatycznego jest bezpieczniejsze. Kosmetyk w konsystencji przypomina krem. Aplikuje się go podobnie jak maseczkę, przez co twarz jest znacznie mniej narażona na powstawanie podrażnień.

Peelingi enzymatyczne - dla kogo?

Peeling enzymatyczny zapewne szczególnie przypadnie do gustu osobom o cerze wrażliwej lub naczynkowej. Tego typu kosmetyk złuszcza martwy naskórek za pomocą zawartych w nim enzymów. Jest delikatniejszy dla skóry niż peeling mechaniczny. Dzięki temu łatwiej uniknąć podrażnień i mikrouszkodzeń.

Ponadto peeling enzymatyczny okazuje się skuteczny również w przypadku osób o cerze mieszanej, tłustej lub ze skłonnością do tworzenia się wyprysków i zmian trądzikowych. Pocieranie twarzy zawierającym drobinki peelingiem mechanicznym mogłoby spowodować naruszenia naskórka, przenoszenie się bakterii oraz rozwój stanów zapalnych. W związku z tym w przypadku osób z cerą problematyczną lepszy będzie peeling enzymatyczny, który nie spowoduje mechanicznych uszkodzeń skóry.

Zasady stosowania peelingu enzymatycznego

Jak nakładać peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to kosmetyk o konsystencji kremu. Jego aplikacja jest bardzo prosta. Stosuje się go tak, jak maseczkę. Cienką warstwę peelingu enzymatycznego należy równomiernie rozprowadzić na oczyszczonej skórze twarzy i pozostawić na kilka minut (w zależności od zaleceń podanych na opakowaniu wybranego przez nas środka). Po upływie tego czasu, kosmetyk zmywa się z twarzy ciepłą wodą.

Jak często stosować peeling enzymatyczny?

Częstotliwość stosowania peelingu enzymatycznego zależy od rodzaju skóry. Standardowo zalecane jest powtarzanie tego typu zabiegu 1-3 razy w tygodniu. Wszystko jednak zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się stosować peelingu zbyt często, ponieważ jest to kosmetyk, który silnie działa na skórę i nadużywanie tego typu środków może spowodować jej uszkodzenie.

W jakich przypadkach stosowanie peelingu enzymatycznego jest niewskazane?

Należy pamiętać, że istnieje kilka przypadków, w których stosowanie peelingu enzymatycznego jest niewskazane.

Nigdy nie powinno się nakładać peelingu enzymatycznego na uszkodzoną lub podrażnioną skórę. W związku z tym odradza się używanie tego typu kosmetyków osobom, u których występują czynne zmiany trądzikowe lub rany powstałe na skutek ich pęknięcia lub naruszenia wyprysków.

Również wszelkie stany zapalne skóry lub występujące na niej zmiany chorobowe stanowią przeciwwskazanie do stosowania peelingu enzymatycznego. Należy pamiętać także o tym, by nie wykonywać takiego zabiegu kosmetycznego po depilacji lub po opalaniu.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Peeling enzymatyczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz