Jak zapobiegać rozstępom?
Na pierwszy rzut oka wyglądają jak blizny. Pojawiają się na udach, brzuchu, pupie i piersiach. Są udręką dla młodych kobiet, otyłych pań i przyszłych mam. Chociaż rzadziej, to pojawiają się też u panów. Rozstępy… jak im zaradzić?
Przyczyny rozstępów
W przypadku rozstępów profilaktyka przed ich powstaniem jest o wiele łatwiejsza niż ich usunięcie. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.
Objawy rozstępów
Rozstępy to wrzecionowate pasma pomarszczonej skóry. Najpierw są wyniosłe i obrzękowe, później ulegają zanikowi. Kiedy się pojawiają, nie mamy z reguły żadnych objawów, tylko sporadycznie ich powstaniu może towarzyszyć świąd, pieczenie i ból. Rozstępy mogą mieć swoje podłoże genetyczne.
Czynniki sprzyjające powstawaniu rozstępów
Największą skłonność do rozstępów mają kulturyści, osoby młode w okresie dojrzewania, osoby przyjmujące leki steroidowe oraz kobiety w ciąży. Warto dbać o prawidłową wagę i unikać jej wahań nie tylko dla utrzymywania ładnej sylwetki. Na rozstępy narażone są szczególnie osoby z nadwagą, czy te przechodzące drastyczne diety, bo kiedy nagle tracimy parę kilogramów lub raz tracimy, a raz nam przybywa, to nasza skóra staje się mniej napięta i pozbawiona elastyczności, no i skłonna do rozstępów.
Zobacz również:
Jak zapobiegać rozstepom?
Stosuj dietę bogatą w witaminę A i E
Dieta! Tak, to ona ma ogromny wpływ na wygląd i stan naszej skóry. Jedzmy dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę A. Wspomaga ona produkcję włókien kolagenu i elastyny. W olejach, warzywach liściastych i strączkowych, razowym pieczywie oraz grubych kaszach szukajmy witaminy E. W tej ostatniej znajduje się także cynk, którego niedobór sprzyja powstaniu rozstępów. Cynk w największych ilościach znajduje się w ostrygach, ale jak wiemy, nie każdy je lubi, znajdziemy go także w mięsie, rybach, jajach, mleku, musztardzie, zbożach i pestkach dyni.
Systematycznie ćwicz!
Ćwiczenia! Aktywność fizyczna pomaga walczyć z niechcianymi kilogramami, ale wzmacnia też mięśnie, a przede wszystkim wpływa na polepszenie ukrwienia skóry i jej elastyczność.
Masuj i nawilżaj swoją skórę
Peeling! Regularny. Nie dość, że jest przyjemny, to przede wszystkim oczyszcza naszą skórę i świetnie przygotowuje ją do wnikania kremów i balsamów. Przy okazji fundujemy sobie masaż, a dzięki temu nasza skóra jest lepiej dotleniona, ukrwiona i produkuje więcej włókien kolagenu i elastyny.
Do masażu możemy użyć specjalnych gąbek i szczotek, najlepiej z naturalnego włosia. 5 minut pod prysznicem i efekt murowany. Po każdej kąpieli zafunduj swojej skórze dawkę nawilżenia. Systematycznie nawilżona skóra staje się bardziej elastyczna, a dzięki temu znacznie mniej podatna na pojawienie się rozstępów.
Autor: Justyna Biernacka
Komentarze do: Jak zapobiegać rozstępom?