Szukaj

Czy operacje plastyczne naprawdę upiększają?

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy poddają się operacji plastycznej twarzy, może i wyglądają młodziej, ale nie oznacza to, że są atrakcyjniejsi niż byli przed interwencją, według badania Lenox Hill Hospital and Manhattan Eye, Ear and Throat Institute of North Shore-LIJ Health System, opublikowanego w JAMA Facial Plastic Surgery.W przeprowadzonym projekcie grupa niezależnych „widzów” stwierdziła, iż pacjenci po operacji plastycznej wyglądają ok. 3 lata młodziej niż przed procedurą. Ale ich atrakcyjność - zdaniem oceniających - się nie zmieniła.

Dr Joshua Zimm, główny autor badania, mówi: - Potwierdza to nasze wcześniejsze podejrzenia. Ale być może nasze badanie miało ograniczone możliwości wychwycenia różnic w atrakcyjności.

Wcześniejsze prace także jednak wykazywały, że ludzie po operacji plastycznej twarzy faktycznie wyglądają młodziej, ale nie są bardziej atrakcyjni.


Dr Zimm mówi: - Kiedy przeprowadzamy konsultację z pacjentem, często przez ostrożność nie obiecujemy o wiele młodszego czy o wiele bardziej atrakcyjnego wyglądu. Zazwyczaj mówi się, że pacjent będzie wyglądał na „odświeżonego” i mniej zmęczonego.

W swoim badaniu dr Zimm pokazał 50 uczestnikom zdjęcia 49 pacjentów przed i co najmniej 6 miesięcy po operacji. Uczestnicy mieli zgadnąć wiek pacjenta i ocenić jego atrakcyjność w skali od 1 do 10.

Przeciętnie, ludzie uważali, że pacjenci są o 2 lata młodsi niż nich prawdziwy wiek na zdjęciach „przed”. Na zdjęciach „po”, oglądający zgadywali, że pacjenci byli o 5 lat młodsi niż ich prawdziwy wiek.

Badanie jednak ma swoje ograniczenia: niewielka ilość zdjęć pacjentów, z których większość oceniono na 5 punktów w 10-stopniowej skali atrakcyjności, a oglądający widzieli tylko zdjęcia „przed” i „po” dla każdego operowanego.

Dr Zimm podsumowuje: - Uważam, że te czynniki mogły doprowadzić do takich wyników. Z pewnością nie jest to ostateczna odpowiedź na temat atrakcyjności.

Komentarze do: Czy operacje plastyczne naprawdę upiększają?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz