Szukaj

Czy można odtworzyć zniszczoną skórę?

Podziel się
Komentarze0

Współczesny świat stawia na wygląd. Z wszechobecnych reklam krzyczą śliczne buzie zadbanych pań, magazyny ociekają poradami co zrobić, by być pięknym, w telewizji roi się od postaci o idealnych kształtach i rysach twarzy. Tymczasem tuż obok istnieje całkieminna rzeczywistość: ludzi, których powierzchowność, zazwyczaj niezależniej od nich samych, uległa zmianie. Mowa tu o ofiarach np. wypadków, pożarów.

Czy można odtworzyć zniszczoną skórę?

Czy istnieje szansa, że znów będą wyglądać jak dawniej i będą mogli bez żalu spojrzeć w oczy światu celebrującemu wygląd zewnętrzny? Okazuje się, że tak.

Sposoby odbudowywania zniszczonej skóry

Naukowcy od wielu lat starają się odkryć skuteczną metodę pomocy osobom poparzonym. Nie jest to jednak proste. Skóra, choć wykazuje bardzo duże zdolności przystosowawcze, ma jednak granice wytrzymałości. Wystawiona na działanie żrących chemikaliów i skrajnie wysokiej temperatury, ulega zniszczeniu. Dlatego też wszelkie próby regeneracji, czy przeszczepy wymagają wyjątkowej dokładności i precyzji.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów pozbycia się ran czy blizn poparzeniowych są przeszczepy własnej skóry pacjenta, pobieranej z różnych okolic ciała. Niestety, po przeszczepie zazwyczaj zostają szpecące blizny, dlatego metoda nie jest całkowicie satysfakcjonująca. Co więcej, nie zawsze można ją zastosować. W przypadku, gdy oparzenia są zbyt rozległe, lekarze nie mają skąd pobrać skóry na przeszczep. Dlatego też konieczne jest znalezienie technik alternatywnych. Taką właśnie techniką jest ksenograft (przeszczep obcogatunkowy). Polega on na przeszczepianiu skóry zwierząt.

Najczęściej wykorzystywana jest tu odpowiednio spreparowana skóra świńska. Niestety, przeszczep techniką ksenograftu, jest  rozwiązaniem chwilowym i działa jedynie jako chwilowy opatrunek biologiczny, gdyż po kilku dniach zostaje odrzucony. Inną metodą alternatywną jest tzw. allograft, czyli przeszczepianie skóry pobranej od osób martwych. Taki przeszczep również musi po pewnym czasie zostać zastąpiony przez naskórek własny pacjenta.


Co to jest integra​?

Ponieważ żaden z wyżej opisanych sposobów odbudowywania skóry, nie daje wystarczajaco zadowalających efektów, naukowcy wpadli na genialny pomysł – wyhodowania sztucznej skóry. Jest to biomateriał, który wspomaga odbudowanie się głębszych warstw skóry, czyli skóry właściwej. Jako pierwsza wytworzyła go amerykańska firma Integra LifeSciences Corporation i od tamtej pory zastosowano go u tysięcy pacjentów, u których pozwolił na odbudowanie się zniszczonej temperaturą tkanki, minimalizując rozmiar blizn.


Jak działa integra?

Integra nie zastępuje skóry. Jej zadanie jest inne – ma pobudzać własną tkankę pacjenta do odnowy. Składa się z dwóch warst. Pierwsza to warstwa wewnętrzna, zawierająca ułożone na krzyż włókna kolagenu (za ścięgien cielęcych) i glikozaminoglikanu (naturalnego składnika ludzkiej skóry uzyskanego ze skóry rekina). Druga warstwa to tzw. warstwa zewnętrzna – cienka, silikonowa błonka, spełniająca rolę naskórka: zamyka ona ranę, kontroluje wyciekanie płynów i jest barierą dla bakterii. Ponieważ integra nie zastępuje skóry, po blisko trzech tygodniach warstwa silikonu zostaje usunięta, a na jej miejsce wszczepia się naskórek własny pacjenta (np. uzyskany z hodowli komórkowej).

Wcześniej wspomniana wewnętrzna porowata warstwa ma za zadanie pobudzić do wzrostu komórki ciała, czyli po prostu zregenerować skórę. Po pewnym czasie sama się rozpada, by dać miejsce rosnącej tkance. Na czym polega regeneracja skóry? Profesjonalnie rzecz ujmując na przemieszczaniu się do wnętrza matrycy makrofagów, limfocytów i fibroplastów oraz wrastaniu do niej naczyń włosowatych. Fibroplasty rozrastają się wzdłuż włókien matrycy i produkują własny kolagen. Gdy jest go wystarczająco dużo, matryca ulega rozpadowi. W efekcie czego powstaje tkanka skóry właściewej (neoderma). Gdy w neodermie powstaną już nowe naczynia krwionośne, można usunąć zewnętrzną warstwę silikonową i nałożyć warstwę własnego naskórka pacjenta.

Przeciwwskazania

Integry nie należy używać przy uczuleniu na kolagen lub silikon oraz gdy wystąpi infekcja. Jeśli nie ma miejsca żaden z tych przypadków, może ona być bezpiecznie stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Integra daje ofiarom poparzeń nadzieję na powrót do życia i wyglądu sprzed wypadku. Do tej pory jedyną przeszkodą w poddaniu się zabiegowi, mogły być jego wysokie koszty. To na szczęście nie będzie dłużej stanowiło problemu, gdyż 17 marca małopolski NFZ zdecydował, że będzie refundował operacje z użyciem integry w przypadkach ciężkich deformacji po wypadkach. Nowa skóra i... są zatem na wyciągnięcie ręki.

Autor:

Gabriela Godek

Komentarze do: Czy można odtworzyć zniszczoną skórę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz