Szukaj

Cienie do powiek - jakie wybrać

Malowanie oczu cieniami do powiek stanowi podstawę makijażu. Przy odpowiednim wykonaniu tej czynności cały make up nabierze charakteru, a spojrzenie stanie się bardziej intrygujące. Ważne jednak, by umieć prawidłowo dobierać cienie do powiek. W innym wypadku można osiągnąć całkiem przeciwny efekt.

Cienie do powiek - jakie wybrać

Współcześnie oferta cieni do powiek jest bardzo bogata. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio dobrane kosmetyki zamiast podkreślić spojrzenie, mogą uwypuklić mankamenty urody. Dlatego palety do cieni powinno się komponować indywidualnie. Podstawą udanego zakupu jest więc dobra znajomość produktu, a także świadomość tego, co pasuje do danego typu urody.

Rodzaje cieni do powiek

Podstawowym kryterium doboru cieni do powiek powinna być konsystencja. W sprzedaży są m.in. cienie sypkie, w kamieniu, w kremie, musie bądź kredce. Każdy z nich sprawdza się przy innym typie makijażu i urody. Charakteryzują się one również innym nasyceniem barw - np. cienie sypkie mają zazwyczaj chłodniejszy odcień niż te w kamieniu. Należy również pamiętać, że niektóre różnice wynikają ze sposobu produkcji i są wyznacznikiem jakości danej marki. Dobrze jest więc przed dokonaniem wyboru poczytać o kosmetykach konkretnych firm. Zmniejszy to ryzyko nieudanego zakupu.

Cienie do powiek w kamieniu

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są cienie do powiek w kamieniu. Uważa się je także za najłatwiejsze w aplikacji. Można je nakładać profesjonalnym pędzelkiem, aplikatorem (jest on zawsze dołączony do palet z cieniami), a nawet palcem. Cienie w kamieniu dzieli się na: matowe, satynowe i błyszczące.

  • Cienie matowe - pasują każdej kobiecie niezależnie od wieku. Nie są wzbogacane dodatkowymi pigmentami, nie mają połysku i nie odbijają światła.
  • Cienie satynowe - są lekko opalizujące, tzn. wywołują efekt mienienia się barw. Cieszą się one sporą popularnością, ponieważ nie są tak wymagające jak cienie błyszczące, ani jednolite jak matowe.
  • Cienie błyszczące - zalicza się do nich cienie perłowe, z połyskującymi drobinkami bądź brokatem. Ten rodzaj sprawdza się świetnie u młodszych użytkowniczek. Może się jednak okazać problematyczny przy makijażu u pań w starszym wieku. Jeśli cienie błyszczące nie zostaną nałożone profesjonalnie i tylko w określonych miejscach (np. w wewnętrznym kącie oka kąt oka), uwydatnią zmarszczki i stworzą efekt opadającej powieki.

Cienie do powiek sypkie

Cienie sypkie to czyste pigmenty. Najczęściej taką konsystencję mają cienie mineralne, choć nie zawsze. Dobrze jest przed zakupem upewnić się, czy konkretny produkt nie zawiera wypełniacza - np. talku. Cienie sypkie są delikatniejsze od ich odpowiedników w kamieniu. Charakteryzują się sproszkowaną formą, przypominającą pył. Dlatego też znacznie trudniej aplikuje się je na powiekę. Wyglądają jednak zjawiskowo - po nałożeniu pozwalają na uzyskanie głębokiej, skrzącej się barwy. Co więcej, kosmetyki mineralne uważane są za najbardziej bezpieczne dla skóry - nie wywołują podrażnień i mogą być stosowane przez osoby z wrażliwą skórą skłonną do alergii.

Cienie o kremowej konsystencji

Do tzw. cieni tłustych zalicza się kosmetyki w formie kremu, żelu, musu bądź w kredce. Różnią się od tych w kamieniu delikatniejszą barwą. Najczęściej występują w postaci cieni błyszczących. Są mniej trwałe od suchych kosmetyków i bardziej problematyczne w nakładaniu - rozmazują się i uwydatniają zmarszczki na powiekach. Dlatego nie zaleca się ich osobom w starszym wieku.

Jak dobrać odpowiedni kolor cieni

Cienie do powiek a odcień skóry twarzy

Dobierając odpowiednie cienie do powiek, należy pamiętać o tym, że nie każdy kolor pasuje do konkretnego odcienia skóry. Wyróżnia się cztery najczęściej występujące rodzaje karnacji: jasną, oliwkową, ciemną i w kolorze ciepłego brązu. Z cerą jasną, brzoskwiniową, świetnie komponują się wszystkie tonacje brązu. Przy oliwkowej karnacji sprawdza się zarówno stosowanie ciemnych barw, np. odcieni szarości i brązu, jaki i bardziej intensywnych kolorów - szmaragdowozielonych, śliwkowych, granatowych lub szafirowych. Panie o karnacji ciepłego brązu powinny sięgać po cienie o barwie miedzianego brązu, złota. Natomiast te o cerze ciemnej oprócz brązu mogą używać różu, ciepłej czerwieni i błękitu.

Cienie do powiek a kolor oczu

Kolory cieni do powiek możemy podzielić na dwie grupy: kontrastowe (na ogół do tęczówki pasują barwy zupełnie z nią kontrastujące) i neutralne. Kolory neutralne sprawdzą się przy wszystkich kolorach oczu. Takimi barwami są brązy, szarości, róże. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakim kolorem można podkreślić spojrzenie w przypadku różnych odcieni tęczówki. Oczy zielone świetnie kontrastują się z fioletem, mocnym różem. Kolorem, który uwydatni ich głębie jest ciemna, butelkowa zieleń. Niebieskie tęczówki podkreśla się poprzez użycie odcieni jasnych takich jak: żółty, pomarańcz, łosoś, brzoskwinia, złoto, miedź. Paniom o oczach piwnych pasuje miedź i brąz, natomiast o brązowych i szarych - wszystkie możliwe kolory.

Dobór cieni po analizie kolorystycznej

Kiedy dobór cieni do powiek wydaje się być szczególnie trudny, warto udać się na specjalistyczną analizę kolorystyczną. Polega ona na dokładnym opisaniu cech takich jak: kolor włosów, oprawa oczu i tęczówki, cera, a następnie przypisaniu do konkretnego typu urody (wiosenny, letni, jesienny, zimowy). Dzięki temu można określić jakie barwy najlepiej pasują do danej osoby. Analiza kolorystyczna jest pomocna, nie tylko jeśli chodzi o cienie do powiek, ale również przy wyborze innych kosmetyków, ubrań i dodatków. Profesjonalna porada przyda się szczególnie osobom, których codzienny wizerunek jest istotny, na przykład w pracy.

Autor: Karolina Orlecka

Komentarze do: Cienie do powiek - jakie wybrać (1)

jokke
jokke 06-10-2016 11:05

Dobra paletka na co dzień

1

Ja mam kilka paletek cieni, ale przede wszystkim używam paletki Catrice Nude. Nadaje się do każdego rodzaju makijażu i na co dzień i na wieczór.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze