Szukaj

Zmiany w mózgu u wykorzystywanego dziecka

Dzieci narażone na przemoc w rodzinie wykazują takie same wzory w aktywności mózgowej co żołnierze z doświadczeniem walki, stwierdzili brytyjscy naukowcy. W swoim badaniu, które zostało opublikowane w Current Biology, badacze posłużyli się skanami mózgów, aby zbadać wpływ fizycznej albo domowej przemocy na emocjonalny rozwój dzieci.Dzięki temu, naukowcy stwierdzili, że przemoc była związana z większą aktywnością w dwóch regionach mózgu, kiedy dzieciom pokazywano zdjęcia wściekłych twarzy. Wcześniejsze badania, które posłużyły się skanami mózgów żołnierzy, którzy doświadczyli ciężkich sytuacji podczas walki, wykazały takie same wzory większej aktywności w tych samych regionach mózgu – przednia wyspa i ciało migdałowate – o których eksperci mówią, iż są powiązane w wykrywaniem potencjalnego zagrożenia.

Sugeruje to, że zarówno żołnierze jak i maltretowane dzieci mogą stać się „hiperświadomi” niebezpieczeństwa w swoim środowisku, mówią badacze.

Zwiększona reakcja na oznakę zagrożenia, taką jak złość, może być adaptacyjną odpowiedzią dla tych dzieci, co pozwala im trzymać się daleko od niebezpieczeństwa,
mówi Eamon McCrory z University College London, który przeprowadził to badanie.

Ale, jak dodaje jeszcze specjalista, takie odpowiedzi mogą również podkreślać neurologiczne czynniki ryzyka, które podnoszą podatność dzieci na późniejsze choroby psychiczne, takie jak depresja. Depresja już teraz jest poważną przyczyną śmiertelności, niezdolności, a także ciężarem ekonomicznym na całym świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2020 roku depresja będzie drugą globalną chorobą dla wszystkich przedziałów wiekowych.


Maltretowanie w dzieciństwie jest znane z tego, iż jest to jeden z najsilniejszych środowiskowych czynników ryzyka, prowadzących do późniejszych problemów mentalnych, takich jak zaburzenia lękowe oraz depresja. Badanie opublikowane w sierpniu 2011 roku stwierdziło, że ludzie, którzy cierpieli z powodu maltretowania w dzieciństwie, byli dwa razy bardziej zagrożeni zachorowaniem na stałą i nawracającą depresję niż ludzie z normalnym dzieciństwem.

Dodatkowo, ludzie ci również odpowiadali gorzej albo wolniej na leczenie ich chorób umysłowych. Eamon McCrory z University College London stwierdza, iż w dalszym ciągu niewiele wiemy na temat tego, w jaki sposób wczesna agresja wpływa na późniejszą podatność dziecka na tego typu choroby.

W jego badaniu, 43 dzieci zostało poddanych skanowaniu mózgu przy użyciu funkcjolnalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). O dwudziestce dzieci wiedziano, iż były one narażone na przemoc domową, pozostałe nie doświadczyły tego typu przemocy. Średnia wieku maltretowanych dzieci była 12 lat i wszystkie były związane z lokalną opieką społeczną w Londynie.

Kiedy dzieci były pod skanerem, badacze pokazali im zdjęcia twarzy kobiet i mężczyzn: smutne twarze, spokojne albo wściekłe.

Dopiero teraz zaczynamy rozumieć, w jaki sposób przemoc doświadczona w dzieciństwie wpływa na funkcjonowanie emocjonalnego systemu w mózgu, mówi Eamon McCrory. Badania nasze dostarczają pierwszych wskazówek na temat tego, które regiony i w jaki sposób w mózgu dziecka mogą przystosowywać się do wczesnych doświadczeń przemocy.

Komentarze do: Zmiany w mózgu u wykorzystywanego dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz