Szukaj

Zaraz, co to ja chciałem powiedzieć… Pięć powodów dlaczego nie możesz się skupić

Podziel się
Komentarze0

Wchodzisz do restauracji, aby się spotkać z przyjacielem i uświadamiasz sobie, że mieliście się spotkać zupełnie gdzieś indziej. Wychodzisz z biura szefa i od razu zapominasz, jaki jest ostateczny termin twojego projektu. Trzymałeś klucze w ręku, przed chwilą, a teraz gdzieś się podziały – znowu. Co się dzieje?Oto pięć możliwości dlaczego twój mózg błądzi nieznanym ścieżkami. A eksperci doradzają w jaki sposób możesz się na nowo skoncentrować.

1. masz niskie wyniki

Taki brak skupienia może być sygnałem niedoboru witamin albo hormonów, przede wszystkim wtedy, kiedy czujesz się niezwyczajnie zmęczony. Na przykład, zbyt niskie poziomy hormonu tarczycy można oskarżać o taki stan rzeczy, jak stwierdza doktor Robert Orford, z Mayo Clinic's Preventive Medicine Division w Scottsdale, w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli występuje taki niedobór, metabolizm spada, a to spowalnia przepłw krwi oraz funkcje komórkowe różnych części mózgu.

Niedobór witaminy B12 z kolei oraz związana z nim anemia może mieć takie same objawy. Wielu ludzi zjada mnóstwo witaminy B12 w swoim jedzeniu, to jednak choroby takie jak choroba trzewna albo choroba Leśniowskiego-Crohna mogą nie pozwalać ciału na absorbowanie tej witaminy z żywności.

Spróbuj tego: idź do lekarza. Zrób listę innych zmian, które u siebie zauważyłeś, które pozwolą ustalić źródło twoich problemów z koncentracją. Testy krwi też będą niezbędne. Poproś lekarza o badanie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie, wysoki cholesterol, syndrom metaboliczny, stan przedcukrzycowy. Jeżeli pozostaną nieleczone, mogą spowodować spadek poznawczy.


2. twoje hormony mogą się gmatwać

Jeżeli zbliżasz się do końca wieku prokreacjnego, twoja niezdolność do jasnego myślenia może oznaczać początek menopauzy, kiedy to cykle menstruacyjne stają się nieregularne, a poziom estrogenu spada. Brak koncentracji jest powszechną skarą kobiet w okresie przedmenopauzalnym, mówi doktor Kimberly Pearson z Massachusetts General Hospital's Center for Women's Mental Health.

Spróbuj tego: hormonoterapia zastępcza. Jeżeli jest to wykluczone z powodów zdrowotnych, spróbuj niskich dawek leków na koncentrację, takich jak ritalin. Ćwiczenia fizyczne również pomagają.


3. zmieniłaś leki?

Leki antydepresyjne mogą wpłynąć na nastrój i na koncentrację. Antyhistaminowe, sedatywne, przeciwlękowe, antydepresanty, beta-blokery, nasenne, statyny, oraz inne leki – mogą zaćmić twój umysł, mówi doktor Orford.

Spróbuj tego: zapisz na kartce wszystkie leki, które ostatnio bierzesz albo przestałeś brać, pokaż ją lekarzowi. Zapytaj czy któryś z nich jest znany z tego, iż powoduje zaburzenia koncentracji.

4. rzucasz palenie

Musisz pamiętać o dwóch rzeczach: im więcej i im dłużej palisz, tym więcej tracisz istoty szarej w mózgu. To udowodnione. Im szybciej rzucisz, tym więcej oszczędzisz. Oraz: tak, będziesz mieć problemy z koncentracją w trakcie odwyku od nikotyny. Jest to powszechne, ale mija.

Spróbuj tego: im szczęśliwszy się czujesz, kiedy rzucasz palenie, tym większe masz szanse na powodzenie, mówi doktor Christopher Kahler z Brown University. Skupiaj się na miłych rzeczach, jakie ci się zdarzają w ciągu dnia i napisz o nich wieczorem. Napisz do kogoś list z podziękowaniem za coś, za co nigdy nie podziękowałeś i go wyślij. Zrób coś zabawnego z przyjacielem. Dziel się szczęściem.

5. masz kiepską dietę


To, co jesz, może mieć duży wpływ na jasność umysłową, mówi doctor Laura Middelton z University of Waterloo w Stanach Zjednoczonych. Złe zwyczaje odżywiania zwiększają ryzyko otyłości, nadciśnienia, wysokiego cholesterolu oraz powiązanych chorób, które mogą pogorszyć funkcje kognitywne. Otyłość nie pozwala również na aktywność, a to także wpływa na zdrowie mózgu.

Spróbuj tego: dieta śródziemnomorska. Dieta bogata w ryby i rośliny, oraz uboga w mięso, tłuszcze nasycone oraz przetworzone jedzenie.

Komentarze do: Zaraz, co to ja chciałem powiedzieć… Pięć powodów dlaczego nie możesz się skupić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz