Szukaj

Wpływ życia społecznego na rozwój mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskich ujawnia wpływ bogatego życia socjalnego na rozwój mózgu człowieka, a w szczególności chodzi tutaj o ciało migdałowate, które jest strukturą płata skroniowego mózgu.Opublikowane przez przegląd naukowy Nature Neuroscience, badanie to, kierowane przez panią doktor Lisę Feldman Barrett z Massachusetts General Hospital i z Harvard Medical School w Bostonie, przeprowadzone zostało dzięki uczestnictwu 58 osób, które cieszyły się dobrym zdrowiem.

Osoby te zostały poproszone o sporządzenie listy swoich kontaktów oraz sieci socjalnych, zanim przebadano strukturę ich mózgów. Wnioski z tych prac badawczych ujawniły w ten sposób, że dana osoba, której życie socjalne jest bogate i zróżnicowane, ma także rozwinięte bardziej ciało migdałowate niż wszyscy inni.


Odkryliśmy, że rozmiar ciała migdałowatego jest bezpośrednio związany z wielkością i złożonością sieci społecznych u osób dorosłych, pisze w artykule pani Lisa Feldman Barrett.

W wywiadzie dla strony internetowej prowadzonej przez BBC, badaczka wyjaśnia: większe ciało migdałowate pozwala prawdopodobnie ludziom identyfikować, uczyć się i łatwiej rozpoznawać znaki społeczne oraz emocjonalne wysyłane przez innych, jednocześnie pozwalając również na rozwijanie złożonych strategii, dzięki którym możemy iść przez życie.

Odkrycie to ujawnia, że ta część mózgu jest niezbędna w rozwoju złożonego życia socjalnego. Zespół badawczy pani Lisy Feldman Barrett ma zamiar spróbować teraz dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobu, w jaki ciało migdałowate oraz inne regiony mózgu wpływają na zachowania socjalne ludzi.

Badania, które aktualnie trwają, zainteresowały się również anomaliami tej części mózgu u niektórych ludzi, co ma na celu określenie ich konsekwencji dla życia społecznego, tak samo jak ich ewentualnej roli w pojawianiu się zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych.

Komentarze do: Wpływ życia społecznego na rozwój mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz