Szukaj

Szczury są raczej altruistami

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że empatia, która jest uczuciem naturalnym, charakterystycznym między innymi dla gatunku ludzkiego, znana jest również tym gryzoniom. Innymi słowy, szczury mogą doświadczać empatii.Naukowcy wiedzieli już, że altruizm nie jest zachowaniem specyficznym dla człowieka. Badania już wcześniej wykazały, że to zachowanie było również obecne u małp.

Ale nowe badanie, przeprowadzone od specjalistów od mózgu z Uniwersytetu w Chicago, jest pierwszym, które udowadnia, że u szczurów takie zachowanie również jest wywoływane poprzez uczucie empatii, zadeklarował Jean Decety, jeden z autorów badania.

Doświadczenie to, opublikowane ostatnio w naukowym przeglądzie Science, polegało na podzielenie trzydziestu szczurów po dwie sztuki w jednej klatce, gdzie jeden z partnerów był chwytany w pułapkę, w postaci małej obudowy.


Naukowcy odczekiwali od trzech do siedmiu dni – ten czas wystarczył, żeby większość gryzoni była w stanie otworzyć drzwi pułapki, zamykającej drugie zwierzę.

Kiedy tylko szczury zrozumiały w jaki sposób można otworzyć drzwi, zaczynały regularnie od ich otwierania, kiedy tylko weszły do klatki.

Ale aby ocenić w bardziej konkretny sposób altruizm szczura, badacze dali swoim „świnkom doświadczalnym” pepitki z czekoladą. W normalnej sytuacji, szczur pożerał sam cały posiłek, jak donosi strona internetowa 7sur7.

Natomiast, kiedy ich pobratymca był uwięziony, w połowie przypadków, szczur zaczynał od uwolnienia swojego towarzysza, aby podzielić się z nim czekoladą...

Nawet jeśli wcześniej zaczął ucztę całkiem sam.

Komentarze do: Szczury są raczej altruistami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz