Szukaj

Szczęśliwy singiel – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach grono singli zdaje się coraz bardziej powiększać. Ludzie są zabsorbowani karierą, edukacją, rozwojem, podróżami. Dbałość o relacje międzyludzkie również wymaga uwagi i czasu, którego ciągle jest zbyt mało. Życie w pojedynkę nie zawsze okazuje się być świadomym wyborem, częściej stanowi przymus, na który nie chcemy się zgodzić. Czy jednak osiągnięcie szczęścia jest możliwe tylko dzięki obecności kogoś innego?

Szczęśliwy singiel – czy to możliwe?

Związek partnerski może wnosić w nasze życie wiele barw i godnych zapamiętania chwil wytchnienia i uniesień, jednakże nie jest on gwarantem szczęścia. Przede wszystkim należy zrozumieć, że nie można uzależniać swojego „ja" wyłącznie od kogoś innego. My sami musimy zbudować swoją rzeczywistość tak, aby funkcjonować w niej w sposób dokładnie taki, jaki chcemy.

Życie singla - czy może być udane?

Życie w pojedynkę może przybierać różne formy, jednak z biegiem czasu ludzie przestają dostrzegać jakiekolwiek zalety wolności i negatywnie postrzegają swoją sytuację. Zaręczyny rówieśników, ceremonie zaślubin znajomych, narodziny pierwszego dziecka siostry i wiele innych, pokrewnych wydarzeń coraz mocniej wpływa na singli poszukujących drugiej połówki i wywiera na nich silną presję. Brak relacji damsko-męskich zaczyna zawstydzać, a niekiedy wzbudza uczucia silnego przygnębienia. Nasze myśli najczęściej sprowadzają się do nieustannego analizowania swoich wad, braków, niezaspokojonych potrzeb. Zaczynamy użalać się nad swoim osamotnieniem, rozmyślamy o przeszłości, niewykorzystanych szansach czy popełnionych błędach.

Definicja singla - równoznaczna z samotnością?

To prawda, że nikt nie jest stworzony do życia w samotności, ale kto z nas tak naprawdę może nazwać się samotnikiem? Określenie to nie odnosi się wyłącznie do odnalezienia partnera życiowego. Rodzina, bliscy, przyjaciele to osoby, z którymi łączą nas silne więzi, zatem nie można lekceważyć czy też nie doceniać ich obecności. Wszystkie te relacje są rodzajem miłości i wymagają pielęgnowania oraz troski. Oczywiście potrzeba zbudowania związku jest naturalna. Brak odpowiedniego partnera bez wątpienia może być frustrujący, jednak to, jak bardzo będzie wpływał na naszą codzienność, zależy wyłącznie od perspektywy postrzegania przez nas świata i samych siebie. Jeżeli definicja szczęścia zdaje się być ograniczona wyłącznie do obecności kogoś innego u naszego boku, z kim moglibyśmy dzielić swoją codzienność, to założenie od podstaw jest błędne, a szanse na jego osiągnięcie stają się jeszcze bardziej znikome. Czas uświadomić sobie, iż jesteśmy zdolni do tego, aby samodzielnie kreować swoje życie i tylko my decydujemy, ile odnajdziemy w nim radości.

Singiel a wizja związku partnerskiego

Związek powinniśmy natomiast postrzegać jako relację polegającą na wzajemnym dopełnianiu, pozbawioną postaw roszczeniowych. Nie należy tylko oczekiwać, trzeba także dawać komuś coś od siebie, uszczęśliwiać go tym, co nam samym sprawiało radość, istotne więc, by mieć coś do zaoferowania. Trzeba nauczyć się brać odpowiedzialność za własny los, bowiem jeżeli biernie przyglądamy się wszystkiemu, co nam się przytrafia, udowadniamy jedynie, jak zaawansowana jest nasza bezradność. Perspektywą na przyszłość nie może być wyłącznie ,,ktoś". To właśnie my decydujemy o swoich losach i przyszłości, a możemy je odkrywać w cudowny i ekscytujący sposób - sami. Trzeba zacząć od nastawienia, bo to myśli i słowa tworzą naszą rzeczywistość. Kiedy zrozumiemy, jak wiele zależy od nas, paradoksalnie najczęściej wtedy otwieramy się na relację damsko-męską i zakochujemy się, ponieważ przestajemy postrzegać to jako priorytetowy cel, bez którego nic innego nie ma sensu, a miłość pojawia się jako skutek uboczny naszych wyborów i walki o niezależność.

Dążenie singli do szczęścia a statystyki

Wciąż zwiększający się procent ludzi deklarujących się jako single, szczególnie po 30 roku życia, został udokumentowany. Ludzie żyjący w pojedynkę stanowią już około 26% społeczeństwa polskiego, a prognozy zapowiadają nieustanny wzrost tych statystyk.

Na podstawie badań i analiz przeprowadzonych przez CBOS można stwierdzić, iż nastąpiło przewartościowanie hierarchii celów życiowych Polaków. Dążenie ankietowanych do założenia rodziny plasuje się na pozycji drugiej. Na pierwszy miejscu znajduje się natomiast chęć uzyskania zadowalających warunków finansów i rozwoju zawodowego. Przewagę priorytetów związanych ze statusem materialnym wśród ankietowanych w przedziale wiekowym 18-34 lat można było zauważyć na podstawie wyników badań:

 • 66% osób zadeklarowało rozwój życia zawodowego jako najważniejszy priorytet,
 • 19% ankietowanych na pierwszym miejscu stawiało założenie rodziny,
 • chęć zdobycia doświadczenia jest istotna dla 30% badanych,
 • 22% stanowią osoby dążące do poprawy warunków mieszkaniowych czy też uzyskania pracy.

Analiza badań potwierdza również, iż cele zawodowe i finansowe dotyczą głównie mężczyzn z wyższym wykształceniem. Współczesne kobiety pragną stworzenia związku, ich postawa jednak ewoluowała i chcą spełniać się na polu zawodowym, nie uzależniając swojego życia od potencjalnego partnera. Ponadto poziom swobody kulturowej w zarówno budowaniu, tworzeniu, jak i rozpadaniu się związków ciągle wzrasta. Ówczesny konsumpcjonizm, łatwy dostęp do niemal wszystkich dóbr i usług osłabia psychikę młodych ludzi, którzy często są niezdolni do pracy, jakiej wymaga zbudowanie zdrowej, szczęśliwej relacji damsko-męskiej.

Wskazówki, jak być szczęśliwym singlem

 1. Wsłuchaj się w siebie. Zrozum, kim jesteś i czego pragniesz, naucz się być autonomiczny. Tylko w ten sposób można zbudować szczęśliwy związek. Uzależniając od kogoś wszystko, narażasz się na to, iż jego odejście będzie oznaczać utratę własnej tożsamości.
 2. Naucz się traktować samotność jak etap rozwoju. Nie jest to czas na życie tym, czego nie ma, a chciałbyś, żeby się wydarzyło.Powinna być to pogoń za samorealizacją, niezależnością, odkrywanie siebie.
 3. Realizuj swoje marzenia, dbaj o siebie, uprawiaj sport, podróżuj - nie postrzegaj tego jako ucieczki, zabicia czasu, rób to z pasji, skup się na swoich pragnieniach.
 4. Polub siebie. Swoje zalety, ale i wady. Pokonuj swoje słabości, wykorzystuj potencjał. Poczucie własnej wartości to fundamentalna zasada szczęśliwego życia.
 5. Ciesz się z tego, co masz, co już udało ci się osiągnąć. Dbaj o bliskich. Pielęgnuj istniejące już więzi.
 6. Otwórz się na drugiego człowieka, pozwalaj sobie na chwile rozrywki, zabawy, zawieraj nowe znajomości, zarażaj innych swoim optymizmem i pozytywnym nastawieniem - takich ludzi chce się kochać.
 7. Codziennie rób coś dla siebie - to może być dobra książka, film, lampka wina, długa kąpiel. Celebruj chwile relaksu i pozwalaj sobie na poczucie beztroski.

Autor: Kinga Gumińska

Komentarze do: Szczęśliwy singiel – czy to możliwe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz