Szukaj

Samotność w związku

Obniżenie odporności, choroby układu krążenia - życie w pojedynkę może mieć znaczące konsekwencje dla naszego zdrowia. Czy jednak posiadanie partnera uchroni nas przed wymienionymi dolegliwościami? Coraz częstszym problemem w związku staje się poczucie samotności partnerów. Niszczy ono relację, pogarsza jakość życia. Co robić, kiedy pojawia się samotność w związku?

Samotność w związku

Problem dotyczy nie tylko osób, które mają kłopoty z nawiązywaniem relacji. Samotność w związku może dotknąć każdego z nas. Potrafi pojawić się po latach. Czasami cierpi tylko jeden partner, ale często na samotność skarżą się obie osoby tworzące związek.

Skąd się bierze samotność w związku?

Samorealizacja w związku a poczucie samotności

Przyczyn może być wiele, ale samotność w związku jest często kwestią braku pasji, zainteresowań jednej ze stron przy jednoczesnym dążeniu drugiej osoby do samorealizacji. Często wtedy pojawiają się zarzuty o brak uwagi. W takiej sytuacji warto zadać sobie pytanie, czy mamy własną przestrzeń oraz czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia, osiągnięć.

Brak kontaktu w związku przyczyną samotności

Samotność w związku może wynikać z nieodpowiedniej komunikacji. Czasami jedna ze osób oczekuje czegoś sprecyzowanego i liczy na to, że partner domyśli się tych pragnień. Z drugiej strony, często występuje żal o to, że trzeba „programować partnera”, bezustannie mówić, jakie sytuacje są dla mnie ważne i jakich reakcji oczekuję w danych okolicznościach. Często brakuje ku temu cierpliwości.

U podstaw głębokiej relacji leży nie tylko właściwie prowadzona rozmowa, ale i dotyk. I tu należy wyjaśnić, jak różnice pomiędzy płciami wpływają na poczucie samotności w związku. Kobiety oczekują rozmowy, z kolei wrażenie bliskości u mężczyzn budowane jest przez dotyk. Brak uwagi ze strony partnera skutkuje często tym, że kobieta unika kontaktu fizycznego, co wzmacnia u mężczyzny dystans, odbiera resztki chęci do rozmowy.

Samotność w związku a sens relacji

Czy warto ratować związek, w którym czujemy się samotni?

Czy każdy związek, w którym pojawi się poczucie samotności, jest skazany na porażkę? Człowiek bez względu na to, jak głęboką więź wytworzy ze swoim partnerem, zawsze pozostanie sam ze swoimi najgłębszymi przeżyciami. Odczuwanie obcości stanowi powszechne doświadczenie wpisane w ludzkie życie.

Mit relacji a samotność w związku

Psycholog Arnold Mindell stworzył ciekawy termin - mit relacji, który określa sens związku, po co jesteśmy razem i dlaczego. Chodzi o pamięć o ważnych wydarzeniach, przypadkach, kształtujących związek i ważnych dla jego rozwoju. Warto o nich pamiętać i do nich wracać. Dbanie o mit relacji pozwoli zapobiec samotności w związku. Czy jest zatem granica, po przekroczeniu której związek traci rację bytu? Czasem bywa tak, że mit się wypełni, zostanie osiągnięte to, do czego doprowadzić miała nas relacja z drugim człowiek. Wtedy uzasadnione jest myślenie o rozstaniu.

Jak sobie radzić z samotnością w związku?

Recepta na samotność w związku

Trudno podać instrukcję, której zastosowanie byłoby gwarancją, że samotność nie zagości w związku. Trzeba codziennie zastanawiać się, obserwować i na tej podstawie znaleźć indywidualną receptę.

Istotne jest to, żeby dbać o partnera, drobnymi gestami okazywać mu swoje zainteresowanie, a także zaspokajać potrzeby rozmowy i dotyku, o których była mowa wcześniej. Należy tez starać się jasno komunikować swoje potrzeby, mówić, czego oczekujemy, oczywiście - po uprzednim uświadomieniu sobie tego. Refleksja nad sobą jest pierwszym krokiem ku zbudowaniu relacji z drugim człowiekiem.

Samotność w związku szansą na realizację?

Starania o zaradzenie poczuciu samotności w związku mogą sprawić, że zaczniemy doceniać codzienność, znajdziemy jakąś pasję, hobby, aby zbliżyć się do partnera i mieć z nim temat do rozmów czy zaczniemy spędzać razem ciekawie czas. Samotność w związku może więc stanowić impuls do pozytywnych zmian.

Opracowała: Justyna Błasiak

 

Komentarze do: Samotność w związku (1)

MONlKA
MONlKA 25-03-2016 03:28

Samotność w związku - konsekwencje

1

Nie wiedziałam, że to może nieść za sobą aż takie konsekwencje.. Bardzo ciekawy wpis.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze