Szukaj

Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

Podziel się
Komentarze0

Badacze brytyjscy z University of Kent sugerują, że bycie perfekcjonistą oraz wysoka motywacja do pracy bezpośrednio przyczyniają się do powstawania pracoholizmu. Zespołem naukowym kierował dr Joachim Stoeber.Jego współpracownicy postanowili przekonać się, dlaczego niektórzy ludzie czują, że muszą pracować nadmiernie i pod wpływem kompulsji.

Dr Stoeber mówi: - Poszukiwaliśmy powiązań między pracoholizmem i dwoma postaciami perfekcjonizmu. To znaczy perfekcjonizmu zorientowanego na siebie (dana osoba ustala wyśrubowane standardy dla siebie samej), oraz perfekcjonizmu społecznego (dana osoba czuje, że inni mają wysokie standardy, a akceptacja z ich strony oznacza, że się do tych standardów dorosło).


Naukowcy odkryli między innymi, że perfekcjoniści zorientowani na siebie przejawiali o wiele większe poziomy pracoholizmu. Częściowo dlatego, że grupa ta była motywowana przez wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, takie jak samokontrola i nagroda.

Natomiast perfekcjoniści społeczni raczej rzadko okazywali się pracoholikami.

Dr Stoeber podsumowuje: - Nasze rezultaty sugerują, że perfekcjoniści zorientowani na siebie częściej są pracoholikami. Pracoholizm u nich jest napędzany przez typ motywacji, którą charakteryzuje zaangażowanie własnego ego i poczucie ważności własnej osoby, jak również kary i nagrody.

Komentarze do: Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz