Szukaj

Optymizm lekiem na serce

Podziel się
Komentarze1

Zespół Erika J. Giltaya z Instytutu Zdrowia Psychicznego w Delft obserwował 545 holenderskich mężczyzn w wieku od 64 do 84 lat - u żadnego nie wykryto wcześniej choroby serca ani nowotworu.

Co pięć lat wypełniali oni ankietę, w której pytano, czy zgadzają się ze stwierdzeniami "Wciąż wiele oczekuję od życia", "Moje dni wydają się upływać powoli" czy "Wciąż mam wiele planów". Na podstawie zbadanego w ten sposób poziomu optymizmu mężczyźni byli kwalifikowani do odpowiednich grup.

W ciągu trwającego 15 lat eksperymentu okazało się, że optymizm był związany z mniejszym o około 50 procent ryzykiem śmierci z powodu choroby układu sercowo- naczyniowego. Optymizm był z reguły związany z młodszym wiekiem, wyższym wykształceniem, większą aktywnością fizyczną i lepszym zdrowiem. Optymiści rzadziej mieszkali samotnie.


Oceniany w skali od 1 do 3 (3 oznacza maksimum) przeciętny poziom optymizmu w czasie badań spadał wraz z wiekiem - od 1,5 do 1,27. Dalsze badania wyjaśnią, czy działania mające na celu bardziej optymistyczne nastawienie starszych osób mogłyby zmniejszyć śmiertelność związaną z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Komentarze do: Optymizm lekiem na serce (1)

kamika1209
kamika1209 02-01-2008 17:23

Częstsze kłótnie

1

witam was. ma pewien problem... ostatnio coraz czesciej zaczelam sie klocic z moim chlopakiem. bardzo go kocham,jestesmy juz ze soba ponad rok. nie chcemy sie rozstac,jedna coraz czesciej boje sie, ze bedziemy musieli. w... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze