Szukaj

Obrazowanie mózgowe pokazuje dlaczego optymiści są tacy jacy są

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego niektórzy ludzie są tak optymistyczni cały czas? Z pewnością nie raz wielu z nas zadawało sobie to putanie. A teraz nowe badanie pokazuje, że wszystko może rozgrywać się w mózgu. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie Nature Neuroscience.


Zawsze patrz na jasną stronę życia

Albowiem, badacze z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging wykazali, że ludzie, którzy mają optymistyczne nastawienie odnośnie przyszłości (mimo wszystkich oznak wskazujących na coś zupełnie przeciwnego), charakteryzują się “wadliwym” funkcjonowaniem płatów czołowych w mózgu.

Widzieć szklankę w połowie pełną, a nie szklankę do połowy pustą, może być pozytywną rzeczą. Może to bowiem obniżyć stres i niepokój oraz może to być dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia, stwierdza jedna z badaczy odpowiedzialnych za to badanie, pani doktor Tali Sharot.

Ale może to również oznaczać, iż jesteśmy w takim przypadku mniej skłonni do ostrożności, wliczając w to także bezpieczny seks albo oszczędzanie na emeryturę. Dlaczego więc nie uczymy się z ostrzegawczych informacji?

Aby się tego dowiedzieć, badacze przedstawili negatywne scenariusze – takie jak kradzież samochodu albo zachorowanie na chorobę Parkinsona – dziewiętnastu uczestnikom, którzy leżeli w maszynie do pomiaru aktywności mózgu. Uczestnicy musieli ocenić prawdopodobieństwo, iż któreś z tych wydarzeń może ich dotyczyć w przyszłości.

Zobacz również:A następnie, badacze mówili uczestnikom, jakie jest prawdziwe prawdopodobieństwo, iż faktycznie może im się to zdarzyć. Następnie, uczestników badania poproszono znów o ponowne oszacowanie prawdopodobieństwa dla każdego z tych scenariuszów.

Ich poziom optymizmu był oceniony przy pomocy kwestionariusza.

Selektywne przyswajanie informacji

Badacze stwierdzili, że optymiści byli bardziej skłonni do wybierania informacji, na którą zwracali uwagę, szczególnie wtedy, kiedy informacja była negatywna. Na przykład, jeśli ktoś uważa, że dla niego ryzyko raka wynosi 40%, ale dowiaduje się, że prawdziwe ryzyko wynosi 30%, osoba ta obniża sama dla siebie to ryzyko do 31%, donosi BBC News.

Ale, jeśli dana osoba myśli, że ryzyko raka dla niej wynosi zaledwie 10%, a potem dowiaduje się, że prawdziwe ryzyko faktycznie wynosi 10%, to osoba ta wtedy jedynie niewiele podnosi dla siebie to ryzyko.

Obrazowanie mózgowe ujawniło również, że negatywnych informacji, optymistyczny mózg nie kodował tak skutecznie, jak informacji pozytywnych.

Dlaczego warto być optymistą?

Inne badania pokazują, że optymistyczne myślenie u nastolatków może pomóc obniżyć depresję oraz skutki innych problemów, takich jak zażywanie różnych substancji oraz emocjonalne zaburzenia, donosi jeszcze MedPageToday.

Komentarze do: Obrazowanie mózgowe pokazuje dlaczego optymiści są tacy jacy są

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz