Szukaj

Naukowcy łączą cechy osobowości borderline z obniżoną zdolnością do odczuwania empatii

Podziel się
Komentarze0

Osoby, które cierpią na pograniczne zaburzenie osobowości (BPD) - czyli chorobę psychiczną objawiającą się zmiennymi nastrojami, często mają też problemy z utrzymywaniem relacji międzyludzkich. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Georgii w mieście Athens wskazują, że może to mieć związek z obniżoną aktywnością mózgu w obszarach, które odpowiadają za zdolność odczuwania empatii.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Personality Disorders: Theory, Research and Treatment (Zaburzenia Osobowości: Teoria, Badania i Leczenie).

Uzyskane w badaniu rezultaty pokazują, że u osób posiadających osobowość chwiejną emocjonalnie typu borderline zaobserwowano zmniejszoną aktywność w obszarach mózgu, które związane są z odczuwaniem empatii - mówi główny autor badania, Brian Haas, adiunkt na Wydziale Psychologii w należącym do Uniwersytetu Georgii Franklin College of Arts and Sciences. Ta zmniejszona aktywność może oznaczać, że osoby z cechami BPD mają większe trudności ze zrozumieniem oraz przewidywaniem jak czują się inni, przynajmniej w porównaniu do osób, które posiadają mniej cech pogranicznego zaburzenia osobowości.

Aby przeprowadzić badanie Haas zwerbował ponad 80 uczestników i poprosił ich o wypełnienie ankiety, tak zwanego wykazu pięciu czynników borderline, aby określić w jakim stopniu posiadają oni cechy, które wiąże się z BPD. Naukowcy użyli następnie rezonansu magnetycznego, aby zmierzyć aktywność mózgu u każdego z uczestników badania. W czasie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) osoby biorące udział w eksperymencie poproszone zostały o wykonanie zadania, które wymagało przetwarzania informacji związanych z empatią i miało zbadać ich zdolność do analizowania emocji innych osób.

Zobacz również:

Zadanie mierzące poziom empatii polegało na tym, że uczestnicy badania dopasowywali emocje widoczne na twarzy do kontekstu sytuacji. Okazało się, że osobom z większą ilością cech BPD zadanie to sprawiło więcej trudności.

Często pograniczne zaburzenie osobowości uważane jest za zjawisko binarne. Albo je masz, albo nie - mówi Haas. My w naszym badaniu założyliśmy, że konkretne osoby mogą mieć różny stopień nasilenia cech BPD.

Haas znalazł powiązanie między osobami o zaawansowanej osobowości typu borderline a obniżoną aktywnością neuronów w dwóch obszarach mózgu: skrzyżowania skroniowego i najwyższej bruzdy skroniowej - czyli tych rejonów mózgu, których zaangażowanie odgrywa kluczową rolę w procesie empatii.

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline jest uważana za jedno z najpoważniejszych zaburzeń osobowości, które utrudnia nawiązywanie i utrzymywanie relacji takich jak przyjaźń czy związek uczuciowy. Nowe odkrycia amerykańskich naukowców mogą pomóc w zrozumieniu dlaczego tak się dzieje.

W przyszłości Hass chciałby wykonać eksperyment w bardziej naturalnym środowisku. Myślę, że byłoby wspaniale móc przeprowadzić takie badania w prawdziwym życiu np. w taki sposób, aby osoby, które posiadają wiele cech BPD próbowały odczytać emocje odczuwane przez ich bliskich - mówi Haas.

Komentarze do: Naukowcy łączą cechy osobowości borderline z obniżoną zdolnością do odczuwania empatii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz