Szukaj

Naukowcy łączą cechy osobowości borderline z obniżoną zdolnością do odczuwania empatii

Osoby, które cierpią na pograniczne zaburzenie osobowości (BPD) - czyli chorobę psychiczną objawiającą się zmiennymi nastrojami, często mają też problemy z utrzymywaniem relacji międzyludzkich. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Georgii w mieście Athens wskazują, że może to mieć związek z obniżoną aktywnością mózgu w obszarach, które odpowiadają za zdolność odczuwania empatii.

Wyniki badania zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Personality Disorders: Theory, Research and Treatment (Zaburzenia Osobowości: Teoria, Badania i Leczenie).

Uzyskane w badaniu rezultaty pokazują, że u osób posiadających osobowość chwiejną emocjonalnie typu borderline zaobserwowano zmniejszoną aktywność w obszarach mózgu, które związane są z odczuwaniem empatii - mówi główny autor badania, Brian Haas, adiunkt na Wydziale Psychologii w należącym do Uniwersytetu Georgii Franklin College of Arts and Sciences. Ta zmniejszona aktywność może oznaczać, że osoby z cechami BPD mają większe trudności ze zrozumieniem oraz przewidywaniem jak czują się inni, przynajmniej w porównaniu do osób, które posiadają mniej cech pogranicznego zaburzenia osobowości.

Aby przeprowadzić badanie Haas zwerbował ponad 80 uczestników i poprosił ich o wypełnienie ankiety, tak zwanego wykazu pięciu czynników borderline, aby określić w jakim stopniu posiadają oni cechy, które wiąże się z BPD. Naukowcy użyli następnie rezonansu magnetycznego, aby zmierzyć aktywność mózgu u każdego z uczestników badania. W czasie funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) osoby biorące udział w eksperymencie poproszone zostały o wykonanie zadania, które wymagało przetwarzania informacji związanych z empatią i miało zbadać ich zdolność do analizowania emocji innych osób.

Zadanie mierzące poziom empatii polegało na tym, że uczestnicy badania dopasowywali emocje widoczne na twarzy do kontekstu sytuacji. Okazało się, że osobom z większą ilością cech BPD zadanie to sprawiło więcej trudności.

Często pograniczne zaburzenie osobowości uważane jest za zjawisko binarne. Albo je masz, albo nie - mówi Haas. My w naszym badaniu założyliśmy, że konkretne osoby mogą mieć różny stopień nasilenia cech BPD.

Haas znalazł powiązanie między osobami o zaawansowanej osobowości typu borderline a obniżoną aktywnością neuronów w dwóch obszarach mózgu: skrzyżowania skroniowego i najwyższej bruzdy skroniowej - czyli tych rejonów mózgu, których zaangażowanie odgrywa kluczową rolę w procesie empatii.

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline jest uważana za jedno z najpoważniejszych zaburzeń osobowości, które utrudnia nawiązywanie i utrzymywanie relacji takich jak przyjaźń czy związek uczuciowy. Nowe odkrycia amerykańskich naukowców mogą pomóc w zrozumieniu dlaczego tak się dzieje.

W przyszłości Hass chciałby wykonać eksperyment w bardziej naturalnym środowisku. Myślę, że byłoby wspaniale móc przeprowadzić takie badania w prawdziwym życiu np. w taki sposób, aby osoby, które posiadają wiele cech BPD próbowały odczytać emocje odczuwane przez ich bliskich - mówi Haas.

Komentarze do: Naukowcy łączą cechy osobowości borderline z obniżoną zdolnością do odczuwania empatii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz