Szukaj

Młodzi ludzie mają problem z odczytywaniem emocji z twarzy pokrytych zmarszczkami

Podziel się
Komentarze0

U nastolatków zmarszczki mimiczne stają się znakiem rozpoznawczym dla konkretnej emocji. Wyniki najnowszych badań pokazują, że młodzi ludzie mają problem z prawidłowym odczytywaniem emocji z twarzy ludzi starszych.Wyniki badania opublikowane zostały w internetowym Journal of Experimental Social Psychology. Naukowcy przebadali 65 studentów, którzy obserwowali pokazywane na ekranie komputera biało czarne fotografie. Oglądali twarze trzech mężczyzn i trzech kobiet. Należały one do osób młodych (19-21lat) oraz starszych (76-83 lat). Istotnym jest także fakt, iż wyrażały one emocje takie jak: smutek, radość, złość oraz neutralność.

Uczestników poproszono o nazwanie emocji, jaką wyraża twarz oraz określenie jej natężenia w skali od 1 (słaba) do 7 (bardzo mocna).

Młodzi ludzie bezbłędnie rozpoznawali złość, natomiast mieli duży problem z określeniem, która z twarzy osób starszych wyraża smutek. Uznawali także, iż radość na twarzach osób starszych była mniej entuzjastyczna, niż ta ukazana na twarzach młodych.

Naukowcy wykazali, że emocje, jakie wyrażały twarze osób starszych odbierano inaczej niż te, które pokazywały twarze młode.

- U osób starszych gniew bardzo często mieszał się z innymi emocjami - powiedziała dr Ursula Hess, profesor psychologii na Humboldt-Univesity w Berlinie - Właściwie robi to dużą różnicę, ponieważ czasem człowiek jest wściekły, innym razem wściekły i smutny jednocześnie.

Nawet w kwestii neutralnego wyrazu twarzy, wolontariusze zgodnie twierdzili, że twarz starsza skrywa w sobie znacznie więcej emocji niż ta należąca do osoby młodej.

Naukowcy wysnuli więc tezę, jakoby zmarszczki miały duży wpływ na komunikację niewerbalną.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nazywając emocje u osoby starszej, pomylimy się - powiedziała Hess.

- Także wiek osób obserwujących miał stał się istotny dla wyników. Gdy uczestnicy byli nieco starsi, celniej oceniali emocje, które przedstawiały twarze ludzi starszych. Być może wiąże się to z większym doświadczeniem i fizycznym podobieństwem?

Warto jednak nadmienić, iż zabiegi polegające na wygładzeniu twarzy botoksem nie ułatwiają odczytywania emocji z twarzy. Zabiegi kosmetyczne mogą więc ograniczyć zdolność wyrażania emocji za pomocą twarzy.

Czy ludzie starsi mogą przyczynić się do tego, by emocje które wyrażają były bardziej czytelne dla innych osób?

- Emocje najczęściej są przekazywane większą ilością kanałów, włączając w nie ton głosu, posturę, nie tylko twarz. W trakcie codziennych interakcji, ludzie są znacznie bardziej ekspresyjni i emocje ich można odczytać znacznie wyraźniej niż z biało czarnych fotografii - dodała Hess.

Komentarze do: Młodzi ludzie mają problem z odczytywaniem emocji z twarzy pokrytych zmarszczkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz