Szukaj

Małpy mogą rozumować poprzez analogię

Podziel się
Komentarze0

Badacze francuscy oraz amerykańscy wykazali w doświadczeniach, że pawiany są zdolne od analogicznego rozumowania. Prace te zostały przedstawione w przeglądzie psychologicznym Psychological Science.



Badanie to jest naprawdę zaskakujące, ponieważ do tej pory sądzono, że zdolność ta jest zarezerwowana jedynie dla ludzi oraz dla nielicznych wielkich małp, które były uczone mowy gestów.

Co to jest analogiczne rozumowanie?

Rozumowanie przez analogię oznacza, generalnie, połączenie w umyśle nie dwóch przedmiotów, ale dwóch relacji między przedmiotami. Do tej pory, większość psychologów uznawała, że zdolność ta wymaga posługiwania się rozwiniętą mową, a więc jest właściwa jedynie dla ludzi.

Jednakże, badacz Joël Fagot, z Laboratorium psychologii poznawczej na uniwersytecie Université de Provence (Laboratoire de psychologie cognitive de l’Université de Provence), oraz Roger Thompson, z Franklin & Marshall College (Stany Zjednoczone), udowodnili, że pawiany (Papio papio) są również zdolne do takiego rozumowania.


Doświadczenie na pawianach

Było ich 29, były w różnym wieku i miały do dyspozcji ekran dotykowy, pokazujący pary figur geometrycznych. Czasami były to figury identyczne, czasami różne, tak więc przywoływały one bądź pojęcie identyczności, bądź różnicy.

Dotykając ekranu, zwierzęta sprawiały, że pojawiały się 4 nowe elementy, w każdym przypadku różne od elementów z pierwszego ekranu: z jednej strony, para figur identycznych między sobą, z drugiej strony, para figur różnych między sobą.

Małpa, aby otrzymać nagrodę, musiała wybrać albo parę identycznych przedmiotów (jeśli początkowy obrazek pokazywał dwie figury identyczne), albo parę przedmiotów różnych (jeśli obrazek początkowy pokazywał dwie różne figury).

Po treningu przeprowadzonym na tysiącach par figur, 6 pawianów na 19 odpowiadało poprawnie, wykazując więc pewną zdolność do identyfikowania relacji między przedmiotami.

Poza tym, po przerwaniu doświadczenia na kilka miesięcy, małpy ponownie przypomniały sobie tę umiejętność o wiele szybciej, niż w czasie pierwszej fazy badań. Jak podsumowują badacze, jest to zdolność, która powinna, w swojej naturze, służyć tansferowi wiedzy w różnych dziedzinach.

Komentarze do: Małpy mogą rozumować poprzez analogię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz