Szukaj

Korzystanie z Facebooka powiązane z odpowiedzią w mózgowym systemie nagrody

Podziel się
Komentarze0

Intensywność, z jaką korzystasz z Facebooka, można przepowiedzieć dzięki aktywności w jądrze półleżącym mózgu, według nowego badania, w którym niemieccy naukowcy powiązali aktywność mózgową z używaniem mediów społecznościowych. Rezultaty opublikowano w Frontiers in Human Neuroscience.Naukowcy z Freie Universitat w Berlinie skupili się na jądrze półleżącym, czyli na strukturze znajdującej się głęboko w mózgu.

Wcześniejsze badania wykazały, że nagrody – takie jak jedzenie, zdobycie reputacji, seks i pieniądze – są przetwarzane w tej strefie.

Dar Meshi, główny autor badania, mówi: - Jako istoty ludzkie, cenimy naszą reputację. W dzisiejszych czasach możemy ją kontrolować przy pomocy mediów społecznościowych.

Facebook to największy na świecie portal społecznościowy. Został użyty w tym badaniu, gdyż interakcje na tej stronie internetowej są poddane osądowi innych użytkowników i mogą wpływać na reputację.

Na przykład, użytkownicy mogą „lubić” posty innych użytkowników, a taka akceptacja jest pozytywną społeczną wskazówką.


W badaniu udział wzięło 31 osób. Zbadano, ile każda z nich miała facebookowych przyjaciół, ile czasu spędzała na Facebooku, a także jej generalne opinie.

Badani wzięli także udział w wywiadzie, a następnie im powiedziano, co inni ludzie o nich myśleli.

Obejrzeli także wideo, na którym wypowiadano się o innym uczestniku badania.

Zagrali także w grę, w której mogli wygrać pieniądze.

W trakcie wszystkich tych procedur realizowano badanie fMRI mózgów.

Okazało się, że ludzie, którzy otrzymali pozytywną wiadomość na swój temat, mieli większą i silniejszą aktywację jądra półleżącego niż w momencie, kiedy słyszeli komplement dotyczący innej osoby. Siła tej różnicy odpowiadała intensywności korzystania z Facebooka.

Ale odpowiedź jądra półleżącego na pieniężną wygraną nie przepowiadała intensywności korzystania z Facebooka.

Meshi mówi: - Nasze badanie pokazuje, że przetwarzanie danych dotyczących naszej reputacji pozwala przepowiedzieć na podstawie aktywności jądra półleżącego intensywność korzystania z Facebooka.

Wcześniejsze badania pokazały, że media społecznościowe mają wpływ na spadek produktywności w szkole oraz na średnią wyników w nauce.

Komentarze do: Korzystanie z Facebooka powiązane z odpowiedzią w mózgowym systemie nagrody

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz