Szukaj

Klinika leczenia uzależnienia od internetu

Podziel się
Komentarze0

W miarę tego, jak smartfony stają się coraz bardziej sprytne, a laptopy coraz bardziej przenośne, rosnąca liczba ludzi potrzebuje metod pozwalających ograniczyć uzależnienie od technologii. Najnowsza klinika, której celem będzie leczenie coraz większej liczby obywateli USA uzależnionych od internetu, zostanie otwarta w przyszłym tygodniu w Bradford w Pensylwanii.Dr Kimberly Young, psycholog kierująca nowym programem w Bradford Regional Medical Center, mówi: - Od 1994 prywatnie leczyłam już tysiące ludzi, którzy nie byli w stanie kontrolować swojej aktywności internetowej.

Dodaje jeszcze, że wiele krajów na świecie stara się zapobiegać i leczyć ten problem, z Południową Koreą i Chinami na czele.

W USA 75% dorosłych ma dostęp do internetu. Zdaniem Young, jest to nowa przestrzeń dla takich tradycyjnych - bądź co bądź - aktywności jak hazard, zakupy i pornografia. Poza tym sieć pozwala na wytworzenie unikatowych zachowań, takich jak kompulsywne posługiwanie się mediami społecznościowymi.


Podręcznik The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, opracowany przez American Psychiatric Association, nie uznaje oficjalnie uzależnienia internetowego za chorobę, choć najnowsza wersja wymienia je jako warte kolejnych badań.

Program uruchomiony w Pensylwanii dołącza do takich inicjatyw jak terapie oferowane od lat 90 pacjentom w Illinois czy też centra odwyku internetowego jak reStart w Waszyngtonie, które otwarto w 2009.

Placówki te dają pacjentom szansę na powstrzymanie się przed używaniem technologii przynajmniej przez pewien czas.

Dr David Greenfield, psychiatra, który założył Center for Internet and Technology Addiction, mówi: - Przepisuję instalowanie blokady na internet oraz oprogramowanie komputerów, monitorujące zachowanie moich pacjentów. Ich umiejętności społeczne zanikają i nie wiedzą już, jak sobie radzić w prawdziwym świecie.

Jedną z jego metod jest poproszenie pacjentów o wymienienie 100 rzeczy, które mogą robić w rzeczywistości, zamiast przesiadywać na Facebooku czy grzebać w swoich smartfonach.

Z uzależnieniem od internetu wiąże się otyłość, syndrom cieśni nadgarstka oraz zakrzepica żył głębokich.

Komentarze do: Klinika leczenia uzależnienia od internetu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz