Szukaj

Efekt placebo pod wpływem efektu oczekiwań?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli chodzi o uśmierzanie bólu, to oczekiwania odnośnie skuteczności mogą być siłą przepisanych leków. Jest to część teorii na temat „efektu placebo”, według której ludzie często donoszą, że czują się lepiej, nawet jeżeli zostanie im podana pigułka z cukru, albo po „przeprowadzeniu” fałszywej procedury.Za efekt ten ma odpowiadać fakt, że ludzie po prostu oczekują tego, że dany lek czy dany zabieg zadziała.

Nowe badanie pokazują teraz, że efekt placebo może być wielopoziomowy.

Jian Kong ze swoimi kolegami do eksperymentu zaprosili 45 zdrowych uczestników. Jego rezultaty opisano w Plos One.

Doświadczenie polegało na tym, że uczestnicy mieli umieszczoną na skórze elektrodę cieplną, powodującą dyskomfort.


W trakcie wielu sesji uczestnikom podano tylenol, zastosowano akupunkturę bezigłową, elektroakupunkturę (w której igła przewodzi leciutki prąd), albo też nie podano im niczego.

Założono, że środek przeciwbólowy pozwoli uczestnikom na dłuższe znoszenie bólu. Jednak nie powiedziano im, że zarówno tylenol, jak i bezigłowa akupunktura były fałszerstwem.

Następnie przepytano ich na temat ich oczekiwań.

Okazało się, że odczucia uczestników odnośnie każdej terapii w sposób znaczący wpłynęły na jej skuteczność. Ci, którzy oczekiwali, że akupunktura zadziała, najczęściej donosili o redukcji bólu zarówno pod wpływem prawdziwej, jak i fałszywej terapii.

Kong podsumowuje: - Nasze badanie sugeruje, że istnieje różny efekt placebo, zależny od tego, czy to, co połykasz, jest pastylką z cukru, czy z soli.

Komentarze do: Efekt placebo pod wpływem efektu oczekiwań?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz