Szukaj

Dobre myśli są dobre dla zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w magazynie Circulation udowadnia, że dobry nastrój wynikający z aktywności fizycznej przyczynia się do redukcji śmiertelności u szczęśliwych ludzi. W 2005 autorzy prac zaprosili do eksperymentu 607 osób ze szpitala w Holbeak w Danii, leczonych z powodu chorób sercowo-naczyniowych.Pacjenci dostali do wypełnienia ankiety na temat swojego nastroju. Pięć lat później stwierdzono redukcję śmiertelności o 42% w grupie tych chorych, którzy od samego początku mieli bardziej pozytywne nastawienie.

A więc, co to oznacza, mieć dobry nastrój? To mieszanka pozytywnych myśli, takich jak radość, entuzjazm, szczęście, satysfakcja, odczuwanie przyjemnych emocji.

Ale czy to dobry nastrój sprawia, że mamy ochotę ćwiczyć, czy odwrotnie? Wyciąganie konkluzji na temat przyczyny i skutku w tej domenie jest nieco zbyt wczesne, jak podsumowują Duńczycy, ale najprawdopodobniej jest tak, że działa to w dwie strony.


Już dwa lata temu badacze amerykańscy z University of South Carolina zauważyli, na podstawie obserwacji 2 000 mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia, że ci, którzy mieli lepszy nastrój, byli bardziej skłonni do podejmowania aktywności fizycznej w przerwach między jedną sesją siedzenia a drugą.

Natomiast nie ma wątpliwości co do dobrego działania sportu na nasze samopoczucie.

Badanie amerykańskie University of Pennsylvania oceniło wpływ na dobre samopoczucie umysłowe i fizyczne dwóch programów łagodnej aktywności fizycznej, jeden oparty na spacerze, a drugi na jodze.

Uczestniczki badania, w wieku od 42 do 58 lat, na początku były bardzo mało aktywne i udręczone objawami menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca i nocne poty.

Okazało się, że obydwie grupy, w porównaniu do grupy kontrolnej, która ani nie spacerowała, ani nie uprawiała jogi, doświadczyły znaczącej poprawy zarówno ciężkich objawów menopauzy, jak i samopoczucia.

Wiemy, że dobre samopoczucie sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni ku pozytywnym zachowaniom, przede wszystkim jeżeli chodzi o zdrowie. Badania pokazały także, że dobremu samopoczuciu towarzyszy mniejsza konsumpcja alkoholu i tytoniu, a także lepszy sen.

Komentarze do: Dobre myśli są dobre dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz