Szukaj

Dlaczego zapominamy co przed chwilą robiliśmy?

Podziel się
Komentarze0

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się wejść do pokoju i zdać sobie sprawę, że nie pamiętasz, co właściwie tam robisz? Chyba większość ludzi dobrze zna to uczucie.Na szczęście, nauka w końcu wyjaśniła dlaczego tak się dzieje: to wina drzwi, mówi nowe badanie. Kiedy idziesz bowiem z pokoju do pokoju, twój mózg identyfikuje każdy pokój jako nowe wydarzenie i wyznacza nowy ślad w pamięci, aby wychwycić nowe wydarzenie, mówi autor badania, Gabriel Radvansky, profesor psychologii na uniwersytecie University of Notre Dame.

Podobnie jak znacznik rozdziału, drzwi kończą stare epizody i zaczynają nowe, a przynajmniej dla naszego mózgu. Ciężko jest więc odzyskać starsze wspomnienia, albowiem zostały one już skatalogowane, wyjaśnia profesor Gabriel Radvansky.


Profesor sugeruje, żeby nosić ze sobą fizyczne przypomnienie naszych intencji: na przykład, jeżeli chcesz iść z salonu do kuchni po przekąskę, możesz zapomnieć dlaczego przyszedłeś do kuchni, kiedy tylko tam się znajdziesz. Może się tak zdarzyć, ponieważ jest to nowe wydarzenie, a ty być może zostałeś rozproszony. Ale, aby łatwiej ci było przypomnieć sobie, po co poszedłeś do kuchni, kiedy już tam się znajdziesz, możesz wziąć ze sobą coś, co ci przypomni co chciałeś, na przykład talerz.

Nie masz talerza w salonie? Nie martw się, możesz złożyć swoją dłoń w kształt kubka, na przykład, kiedy idziesz do kuchni. Jeśli z kolei idziesz z pokoju do pokoju w poszukiwaniu nożyczek, trzymaj swój palec wskazujący oraz palec środkowy ułożone w kształt nożyczek. Pomoże to twojej pamięci w trzymaniu się obranego kierunku. Powodzenia.

Komentarze do: Dlaczego zapominamy co przed chwilą robiliśmy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz