Szukaj

Dlaczego hipnoza nie działa na wszystkich?

Podziel się
Komentarze1

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford wyjaśniają dlaczego mózgi niektórych ludzi nie reagują na hipnozę. Badanie zostało opublikowane w Archives of General Psychiatry. Naukowcy z Stanford University School of Medicine posłużyli się danymi z badania przeprowadzonego metodą rezonansu magnetycznego.Chcieli odkryć, dlaczego strefy mózgu, które są związane z kontrolą i uwagą, mają mniejszą aktywność u ludzi, których nie udaje się wprowadzić w stan transu hipnotycznego.

Główny autor artykułu, prof. psychiatrii i nauk behawioralnych David Spiegel, wyjaśnia: nigdy nie było mózgowej sygnatury zahipnotyzowania. A nam właśnie udało się jedną odkryć.

Taki postęp pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć mechanizmy sterujące hipnozą. Być może dzięki temu hipnoza stanie się również bardziej powszechna w zastosowaniu klinicznym.


Prof. Spiegel ocenia, że około ¼ jego pacjentów nie jest podatnych na hipnozę, aczkolwiek podatność ta nie jest związana z żadną konkretną cechą osobowości.

To musi być coś, co tkwi w mózgu, wyjaśnia specjalista.

Hipnoza jest określana jako stan podobny do transu, w którym dana osoba doświadcza podwyższonej koncentracji i skupienia. Wykazano, iż hipnoza pomaga mózgowi kontrolować uczucia i zachowania.

Klinicznie, praktyka ta jest używana do uśmierzania bólu, kontrolowania stresu i lęku, a także zwalczania fobii. Hipnoza zmienia aktywność mózgu w regionach, które są powiązane ze skupieniem uwagi.

Prof. Spiegel podsumowuje: nasze badanie dostarcza dowód na to, iż zakłócenia w łączności w korze mózgowej (kora przedczołowa grzbietowo-boczna, kora grzbietowa przedniego zakrętu obręczy) mogą odpowiadać za podatność na hipnozę.

Komentarze do: Dlaczego hipnoza nie działa na wszystkich? (1)

renii
renii 10-05-2013 18:39

hipnoza

1

Wejście w stan hipnozy, w pewien trans może być leczniczy.Jest to "grzebanie" w naszej podświadomości, gdzie często o pewnych sprawach już nie pamiętamy a które odgrywają ważną rolę dla naszego zdrowia. Tak jak... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze