Szukaj

Czy Facebook sprawia, że jesteś nieszczęśliwy?

Podziel się
Komentarze0

Dla wielu ludzi sprawdzanie aktywności na Facebooku jest już codzienną rutyną – w samych Stanach Zjednoczonych ponad 133 mln ludzi ma aktywne konto na tym portalu społecznościowym. Badacze z University of Michigan przestrzegają teraz: mimo że Facebook stał się ważną częścią życia wielu, to tak naprawdę sprawia, że czują się oni źle.Artykuł ukazał się w Plos One.

Naukowcy pracowali z 82 młodymi częstymi użytkownikami portalu – 53 dziewczęta i 29 chłopców. Swoim uczestnikom wysyłali serie wiadomości tekstowych każdego dnia przez 2 tygodnie.

Wiadomości te zawierały linki do ankiety online, w której stawiano 5 pytań:

- Jak się teraz czujesz?;

- Czego się teraz obawiasz?;

- Jak bardzo samotna/y się teraz czujesz?;

- Jak wiele używałaś/eś Facebooka od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?;

- Jak wiele miałaś/eś bezpośrednich interakcji z ludźmi od momentu, kiedy spytaliśmy po raz ostatni?Na początku i na końcu badania poproszono także, aby uczestnicy ocenili swój poziom zadowolenia.

Okazało się, że kiedy w 2-tygodniowym badaniu uczestnicy zwiększali swój poziom korzystania z Facebooka, ich dobre samopoczucie spadało. A kiedy zwiększali swój poziom bezpośrednich interakcji z ludźmi twarzą w twarz, czuli się o wiele lepiej.

Nie stwierdzono także – w przeciwieństwie do założeń zredagowanych przed badaniem – żeby ludzie częściej posługiwali się Facebookiem, kiedy czują się źle.

Główny autor badania dr Ethan Kross mówi: - Teoretycznie Facebook pozwala zaspokoić podstawową ludzką potrzebę więzi z innymi. Ale zamiast poprawiać samopoczucie, wpływa na nie negatywnie.

W maju 2013 Facebook informował, iż ma 665 mln aktywnych użytkowników na całym świecie. Naukowcy mają więc nadzieję, iż uda im się przeprowadzić dodatkowe badania z różnymi grupami wiekowymi.

Nie jest to pierwsze badanie, które analizuje psychologiczny i emocjonalny skutek korzystania z Facebooka. Naukowcy z University of Missouri sugerowali wcześniej, że aktywność na tym portalu może być wskaźnikiem zdrowia umysłowego danej osoby.

Badacze z Norwegii zaś stworzyli skalę uzależnienia od Facebooka, zwaną BFAS (Bergen Facebook Addiction Scale).

Komentarze do: Czy Facebook sprawia, że jesteś nieszczęśliwy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz