Szukaj

Co jest kluczem do udanego małżeństwa?

Podziel się
Komentarze0

Spotkanie online, jak wynika z badania amerykańskiego. Naukowcy sugerują, że ludzie, którzy odnaleźli się w sieci, rzadziej się rozwodzą. Badanie opublikowane została w PNAS. Ankietę przeprowadził prof. Psychologii John Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago. Udział w niej wzięło ponad 19 000 Amerykanów, którzy w latach 2005 – 2012 byli zamężni i żonaci.Uczestnicy ocenili poziom szczęścia i uczucia, jakie żywili dla swojego partnera, a także jakość komunikacji w związku. Rezultaty następnie sklasyfikowano w zależności od miejsca, gdzie spotkała się para: internet czy twarzą w twarz (w szkole, w pracy, u przyjaciół...).

W skali od 1 do 7, osoby, które znalazły współmałżonka w sieci, są bardziej zadowolone z małżeństwa niż osoby, które spotkały się w rzeczywistości: 5,64 do 5,48. Separacje także rzadziej dotyczą par, które spotkały się online: 6% do 7,6%.


John Cacioppo próbuje wyjaśnić to zjawisko: - Może być tak, że osoby, które spotkały się przez internet, mają ten sam typ osobowości. Na przykład są mniej impulsywne, albo bardziej zmotywowane do zaangażowania się w stały związek.

- Jeżeli zależy ci na małżeństwie długim i szczęśliwym, odradzamy spotkanie przyszłego współmałżonka w barze, w miejscu pracy, na „randce w ciemno” – podsumowuje naukowiec.

Ankieta wykazała, że ponad 1/3 Amerykanów w związku małżeńskim od 2005 swojego partnera spotkała przez internet.

Typowy profil? Wiek od 30 do 39 lat, praca i wysokie przychody. Ludzie młodsi spotkają się w sieciach społecznościowych, takich jak Facebook, natomiast ci starsi wolą pisać maile.

Globalnie, blisko połowa uczestników badania poznała swojego partnera na stronie internetowej dedykowanej takim spotkaniom, a pozostali poprzez sieci społecznościowe, czaty, internetowe społeczności.

Komentarze do: Co jest kluczem do udanego małżeństwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz