Szukaj

Wnętrostwo. Skutkuje rakiem i jest coraz powszechniejsze

Podziel się
Komentarze0

Wnętrostwo to wrodzona wada rozwojowa męskich noworodków. Defekt polega na tym, że jedno lub oba jądra nie znajdują się w mosznie, lecz w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Dziś choroba genitaliów dotyka 6% noworodków płci męskiej.Ostatnie badania opublikowane w Archives of Disease in Childhood dowodzą, że u chłopców cierpiących na wnętrostwo, ryzyko rozwoju raka jąder wzrasta średnio trzykrotnie.

Rak jąder jest najbardziej powszechny u mężczyzn w wieku od 20 do 45 lat. Naukowcy podkreślają, że odsetek zdiagnozowanych przypadków wzrasta z dekady na dekadę. W samej Wielkiej Brytanii od lat 70. do pierwszej dekady lat 2000 odsetek ten podwoił swoją wartość.


Autorzy raportu przeanalizowali indywidualnie 2281 przypadki zdiagnozowanego raka jąder u mężczyzn w wieku od 15 do 75 lat pomiędzy 1965 a 2006 rokiem. W drugiej części raportu znajduje się analiza kohorty liczącej blisko dwa miliony chłopców.

Z badań indywidualnych wynika, że u chłopców cierpiących na wnętrostwo, ryzyko nowotworu jąder wzrasta 2,5-krotnie. Natomiast analiza kohorty wykazała, że to ryzyko jest aż czterokrotnie większe.

Komentarze do: Wnętrostwo. Skutkuje rakiem i jest coraz powszechniejsze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz