Szukaj

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?

Aż 15% mężczyzn w wieku 20 – 50 lat boryka się z tym bolesnym i bardzo uciążliwym schorzeniem, przez co jest to najczęściej występująca choroba męskich narządów płciowych. Wiąże się nie tylko z ogromnym bólem, ale dodatkowo trudnościami z wyleczeniem stanu chorobowego – lekarze wciąż nie do końca wiedzą co jest przyczyną i w jaki sposób walczyć z zapaleniem, aby go w pełni zniwelować.

Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?

Kiedy wiemy, że już jest za późno

Początkowym objawem zapalenia gruczołu krokowego jest bardzo silne i częste uczucie parcia na mocz, któremu towarzyszy wiele różnych zaburzeń łącznie z uczuciem bólu. Istnieją dwa różne rodzaje zapaleń: bakteryjne i niebakteryjne. Przy leczeniu zapalenia bakteryjnego wystarczy zastosowanie antybiotyków, aczkolwiek jest to bardzo niewielki odsetek zachorowań. Przy zapaleniu niebakteryjnym jest bardzo duży problem, ponieważ wciąż nie odkryto jakie są przyczyny jego powstawania – istnieją jedynie przypuszczenia. Jednak przy zastosowaniu antybiotyków, bardzo często zauważa się poprawę stanu pacjenta, dlatego stosuje się je w pierwszej kolejności jako środek doraźny (ich zaletą jest działanie przeciwzapalne).

Istnieją przypuszczenia, że przyczyną powstawania stanu zapalnego może być nieświadome napinanie mięśni podczas oddawania moczu. Skutkiem może być zbyt duże ciśnienie moczu, przez co będzie się cofał do prostaty powodując podrażnienie, a ostatecznie stan zapalny. Dlatego tak ważne jest rozluźnienie i unikanie stresu przez mężczyzn. Wielu lekarzy uważa, że to właśnie mózg  odpowiada za pojawienie się zapalenia gruczołu krokowego – jednak te teorie nie zostały udowodnione. Szczególnie ważne jest, aby nie wiązać zapalenia prostaty z rakiem prostaty – nowotwór dotyka w większości mężczyzn po 50 roku życia. Nie ma potrzeby dokładania sobie kolejnych stresów związanych z prawdopodobieństwem pojawienia się raka, gdyż jest to minimalne prawdopodobieństwo, a stany lękowe tylko sprzyjają pogłębianiu się zapalenia. Dlatego też, wielu specjalistów uważa, że od leczenia antybiotykami lepsze było by zastosowanie terapii mającej na celu ograniczenie stresów i zmniejszenie lęku.

Co zastosować, kiedy antybiotyki nie działają?

Mężczyźni bardzo często dopiero po zastosowaniu kilku rodzajów antybiotyków odczuwają poprawę stanu. Jednak przez cały okres nieudolnego leczenia muszą walczyć z silnym bólem, przerostem prostaty i częstomoczem. Istnieje metoda tzw. masażu prostaty, jednak nie może być ona stosowana w przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego, gdyż wywoła jeszcze silniejszy ból. Natomiast w przewlekłym zapaleniu jest on bardzo przydatny zarówno w badaniach jak i w celu zmniejszenia dyskomfortu. Może być wykonywany zarówno przez lekarza, jak i we własnym zakresie, zwyczajnie poprzez masturbację. Masaż po pewnym czasie może zmniejszyć ból nawet o 30%, a biorąc to pod uwagę, że leczenie może być bardzo długotrwałe, to jest to już bardzo duża różnica.

Bardzo ważne jest duże nawodnienie organizmu. Picie wody najlepiej z dodatkiem soku z cytryny oczyszcza układ urologiczny. Wypłukiwanie pozostałości bakterii pozwoli na szybszą regenerację.

W jaki sposób zapobiegać zapaleniu gruczołu krokowego?

Choroba ta jest bardzo uciążliwa i często długotrwała, dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne. Tyczy się to zapalenia układu moczowego zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, z tym że kobiety przechodzą to dużo lżej w porównaniu do mężczyzn.

Komentarze do: Czym jest zapalenie gruczołu krokowego i jak sobie z nim radzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz