Szukaj

Płodność u mężczyzn w starszym wieku

Długi okres kształcenia i proces socjalizacji w naszym społeczeństwie, a także pragnienie samorealizacji i tępo współczesnego świata prowadzi do tego, że wiele par zaczyna myśleć o potomstwie dopiero koło trzydziestego roku życia. Podczas gdy kobiety mogą zostać matkami tylko podczas pierwszej połowy życia, mężczyźni mogą zostać ojcami do późnego wieku.

Płodność u mężczyzn w starszym wieku

Płodność maleje jednak z wiekiem. Proces osłabienia płodności rozpoczyna się już w trzeciej dekadzie życia. Mimo to jest ona ciągle wystarczająca, żeby nawet po 50 roku życia bez problemu począć dziecko. Jednym ze wskaźników męskiej płodności jest objętość jąder, która do 70 roku życia pozostaje bez zmian i dopiero potem powoli zaczyna się zmniejszać.

Planując rodzinę, należy uwzględnić zatem fakt, że płodność spada z wiekiem, natomiast ryzyko przekazania choroby genetycznej, nawet jeśli jest nieduże, to jednak rośnie. Poruszając tą tematykę warto wspomnieć, iż medycyna reprodukcyjna, zaleca pobranie nasienia od dawców do 40 roku życia.

Najlepszy okres na posiadanie dzieci

Mężczyzna najpłodniejszy okres posiada między 16 a 24 rokiem życia, potem jak już wspomniano rozpoczyna się powolny proces spadku płodności. Tym samym wiek mężczyzny również ma wpływ na płodność pary starającej się o dziecko. Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka po 24 roku życia spada o 3% rocznie. Kiedy mężczyzna powyżej 40 zostaje ojcem, powstaje nieznacznie podwyższone ryzyko ujawnienia się określonych chorób genetycznych.

Spadek płodności u mężczyzn

Ilość płynu nasiennego maleje z wiekiem: gdy porównamy trzydziesto i pięćdziesięciolatka obserwujemy trzydziestoprocentowy spadek. Podobnie zmniejsza się ruchliwość komórek nasiennych, podczas gdy ich stężenie w płynie pozostaje bez zmian.

Komentarze do: Płodność u mężczyzn w starszym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz