Szukaj

Jak energetyki wpływają na zdrowie mężczyzn?

W ostatnim czasie wyjątkowo popularne są wszelakiego typu napoje energetyczne. Dla wielu stanowią one skuteczniejszą wersje kawy, innym pomagają wytrzymać pracę do późna, często też mają zapewniać lepsze skupienie. Jaki jest jednak ich wpływ na nasze zdrowie?

Jak energetyki wpływają na zdrowie mężczyzn?

Napój energetyzujący z definicji zwiększa szybkość reakcji, wydolność organizmu, wzmaga koncentrację i przeciwdziała zmęczeniu. Przyspiesza on także metabolizm, czyli zapewnia często potrzebnego „kopa”. Napoje takie są często stosowane przez studentów przed sesją, kierowców w długich trasach, znajdują także zastosowanie na różnorakich imprezach. Wszystko pięknie, pozostaje tylko bardzo nurtujące pytanie, jakie są skutki uboczne? Czasowe zwiększenie wydolności organizmu nie może obejść się bez konsekwencji.

Energetyki - bagatelizowane ryzyko

W skład napojów energetyzujących wchodzą cukry, kofeina, ekstrakt z guarany i kwas askorbinowy. Wszystkie te substancje mają na celu zapewnienie nam energii, co podkreślają reklamy. Mało kto jednak uprzedzi nas przed ich negatywnym wpływem na nasze zdrowie. A jest on znaczny. W niektórych krajach wprowadzony jest nawet zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 lat. Za to w części krajów Unii Europejskiej zakazane jest spożywanie w klubach i pubach napojów energetycznych z alkoholem. Pomieszanie alkoholu z energetykiem powoduje złudne uczucie trzeźwości, a także niezwykle szybkie odwodnienie, które może być nawet niebezpieczne dla życia.

Konsekwencje nadużywania energetyków

W przyrodzie panuje równowaga, dodatkowa energia do pracy musi być więc czymś wyrównana. Jaką płacimy cenę za bonus energetyczny? Wbrew pozorom bardzo wysoką. Picie energetyków w ciągu wywołuje skraje wyczerpanie po ich odstawieniu. Z kolei ich regularne picie przez dłuższy czas powoduje znaczne uszkodzenia układu nerwowego i serca. Wypicie dużej ilości napojów energetycznych naraz może spowodować utratę przytomności lub przytłumienie ośrodkowego układu nerwowego. Mogą one również wywoływać udary i palpitacje, które w wielu przypadkach prowadzą do zgonu. Energetyki maja skrajnie negatywny wpływ na układa pokarmowy, powodują biegunki, nudności i mogą prowadzić do uszkodzenia żołądka.

Wpływ energetyków na zdrowie mężczyzny

Szczególnie negatywny wpływ napoje energetyczne mają na zdrowie młodych mężczyzn, zwłaszcza nastolatków. Powodują one wycieńczenie organizmu, zahamowanie rozwoju organizmu, regresje w rozwoju mięśni(co jest szczególnie ważne dla sportowców), zaburzenia metabolizmu, opóźnione reakcje i problemy z koncentracją. Słowem ceną dodatkowej energii i lepszej koncentracji jest mniej energii, gorsza koncentracja w momencie odstawienia napoju. Równowaga przyrody zostaje więc zachowana. Energetyki wywołują również senność i rozleniwienie, po wycieńczeniu organizmu potrzebne jest dużo czasu na regenerację. Wycieńczenia tego nie czują osoby pijące takie napoje dzień po dniu. Z każda jednak kolejną puszką konsekwencje rosną i dadzą o sobie znać w momencie odstawienia. Można więc stwierdzić, że napój energetyzujący działa niemal jak używka.

Energetyki - przeciwwskazania

Napojów energetyzujących nie powinny pić dzieci i młodzież poniżej 16 lat, diabetycy, osoby chore na fenyloketonurię, kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na kofeinę. U osób tych konsekwencje zdrowotne byłby opłakane. Szczególnie niebezpieczne tego typu napoje są dla płodów. Kiedy matki będące w ciąży piją napoje energetyzujące, układ nerwowy ich dzieci rozwija się w zły sposób dostosowując się do nowych „warunków środowiskowych”. Może to wywoływać liczne upośledzenia i wady wrodzone, niemożliwe do wyleczenia.

Czy więc warto pić energetyki?

Zdecydowanie nie. Ich negatywny wpływ na zdrowie jest oczywisty i drastyczny. Poza tym jest bardzo dużo naturalnych, dużo bezpieczniejszych metod na dodatkową energię. Nie działają wprawdzie tak szybko i intensywnie, ale są znacznie zdrowsze i nie wywołują późniejszego odwodnienia i wycieńczenia organizmu.

Autor: Bartek Cerek

Komentarze do: Jak energetyki wpływają na zdrowie mężczyzn?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz