Szukaj

Ginekomastia wpływa na psychikę dorastających chłopców

Podziel się
Komentarze0

Ginekomastia, czyli niepożądany rozwój piersi u mężczyzn, negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości oraz inne aspekty zdrowia psychicznego i emocjonalnego u dojrzewających chłopców, podaje badanie opublikowane w Plastic and Reconstructive Surgery (oficjalny magazyn medyczny American Society of Plastic Surgeons, ASPS). Nawet niewielka ginekomastia może mieć znaczący wpływ na psychikę chłopców, jak wynika z pracy przeprowadzonej przez dr Briana I. Labow oraz jego współpracowników z Boston Children's Hospital.Wierzą oni, że ich odkrycia będą miały znaczący wpływ na leczenie oraz wczesną interwencję.

Naukowcy przeprowadzili serię testów psychologicznych na 47 chłopcach zdiagnozowanych z ginekomastią, w wieku średnio 16,5 roku. Rezultaty porównano z wynikami testów zdrowych chłopców.

62 procent pacjentów z ginekomastią ma lekkie lub umiarkowane powiększenie piersi. Tak jak w poprzednich badaniach, wiele chłopców z ginekomastią miało nadwagę lub było otyłych: 64 procent, w porównaniu do 41 procent z drugiej grupy.

Pacjenci z ginekomastią oceniali standard oraz jakość swojego życia o wiele niżej, zwracając uwagę na problemy w wielu kwestiach. Nawet biorąc poprawkę co do wagi oraz indeksu masy ciała (BMI), pacjenci ci mieli generalnie gorsze zdrowie, problemy umysłowe oraz gorzej funkcjonowali w społeczeństwie. Mieli również gorszy poziom zdrowia fizycznego, co może wynikać także z ich otyłości.

Powiększenie piersi u mężczyzn jest również powiązane z zaniżonym poczuciem własnej wartości. Jak sugerują naukowcy, niska samoocena w tym przypadku jest bezpośrednio powiązana z ginekomastią, a nie z otyłością.


Chłopcy z ginekomastią uzyskali też więcej negatywnych punktów w testach dotyczących postaw wobec odżywiania i jedzenia, ale nie wykazano różnicy w poziomie zaburzeń łaknienia między grupami.

Negatywne psychosocjalne efekty ginekomastii były podobne u wszystkich chłopców, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby.


- Zazwyczaj fakt występowania ginekomastii jest wystarczający, aby spowodować znaczące deficyty w ogólnym zdrowiu, funkcjonowaniu społecznym, psychicznym zdrowiu, poczuciu własnej wartości oraz aby wywołać zaburzenia łaknienia - mówi dr Labow.

Ginekomastia to powiększenie męskiej tkanki gruczołowej, bardzo powszechne u dorastających chłopców. Zaburzenie to zazwyczaj zanika z biegiem czasu, ale problem ten dotyczy około 8 procent chłopców. Często chłopcom z ginekomastią, którzy są również otyli lub mają nadwagę, zaleca się po prostu utratę zbędnej masy ciała.

Jednak zrzucenie zbędnej wagi nie rozwiąże problemu u tych pacjentów, u których występuje prawdziwe powiększenie gruczołów, lub u tych, u których występuje nadmiar skóry w okolicy klatki piersiowej. Jak ukazuje nowe badanie, pacjenci z ginekomastią mogą cierpieć na problemy emocjonalne oraz problemy z samooceną, niezależnie od problemów z wagą lub stopnia powiększenia piersi.

- W rezultacie, wczesna interwencja oraz leczenie ginekomastii mogą być niezbędne, aby poprawić negatywne symptomy emocjonalne oraz fizyczne - stwierdził dr Labow. - Zabieg redukcji piersi u mężczyzn, przeprowadzany przez wykwalifikowanego chirurga, to zazwyczaj prosta i bezpieczna procedura.

Wydaje się oczywiste, że nadmierny rozwój piersi ma psychologiczny i emocjonalny wpływ na nastoletnich chłopców. Jednak leczenie ginekomastii u nastolatków jest uważane za 'kosmetyczny' zabieg, który nie jest refundowany przez większość programów ubezpieczeniowych. Badania dowiodły, że tylko u 35% nastoletnich chłopców koszt tego zabiegu był pokrywany przez ubezpieczenie, w porównaniu do 85% dziewcząt poddających się podobnej procedurze.Komentarze do: Ginekomastia wpływa na psychikę dorastających chłopców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz