Szukaj

Zwykłe metody antykoncepcji mogą być efektywne w leczeniu raka endometrium w jego wczesnym stadium

Podziel się
Komentarze0

Lekarze z Cancer Center przy Georgia Health Sciences University twierdzą, że powszechna metoda antykoncepcji jest efektywna w leczeniu wczesnego etapu raka endometrium (rak błony śluzowej trzonu macicy) u pacjentek chorobliwie otyłych i u tych, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka i nie mogą być operowane. Wyniki badań zespołu z GHSU zaprezentowano podczas spotkania The International Gynecologic Cancer Society.Rak endometrium rozpoczyna się w błonie śluzowej wyściełającej macicę. Jest jednym z najczęstszych typów raka dotykających kobiety. Co roku walczy z nim 47 tysięcy Amerykanek. W szczególności dotyczy osób otyłych.

Doktor Sharad Ghamande, chirurg ginekolog i onkolog z Cancer Center podkreślił, że całkowite usunięcie macicy (czasem z usunięciem węzłów chłonnych) jest najpowszechniejszym sposobem leczenia tego typu raka, jednakże nie można go zastosować do kobiet chorobliwie otyłych albo takich, które ze względu na choroby serca nie są kandydatkami do operacji.

Ghamande i jego zespół dwa lata śledzili niewielką grupę pacjentek wysokiego ryzyka z wczesnym stadium rozwoju gruczolakoraka oddziałującego na śluzówkę macicy. Jest to podtyp raka endometrium. U pacjentek zastosowano domaciczne środki antykoncepcyjne uwalniające progesteron.


Stan błony śluzowej trzonu macicy sprawdzano przy pomocy ultrasonografii przezpochwowej. Grubość endometrium informowało badaczy o efektywności leczenia (różne rodzaje rozrostu endometrium zwiększają ryzyko raka). Wykonywano też biopsje błony śluzowej, by sprawdzić czy następuje wzrost, czy spadek liczby komórek atakowanych przez chorobę.

Lekarze przeanalizowali również trzynaście innych publikacji na ten temat i znaleźli potwierdzenie swoich odkryć. Potwierdzili również skuteczność przezpochwowego USG używanego do diagnozy raka endometrium.

Ghamande zwrócił uwagę na to, że tradycyjne leczenie (interwencja chirurga) może kończyć się pooperacyjnymi komplikacjami nie tylko u pacjentów z wysokim ryzykiem. Teraz jednak pojawia się nadzieja na bardziej efektywne, również finansowo, drogi walki z tym typem raka u wszystkich kobiet.

Doktor Samir N. Khleif, inny członek zespołu, podkreślił: „Rozpoznanie lepszych sposobów leczenia raka jest najważniejszym celem naszych badań”.

Komentarze do: Zwykłe metody antykoncepcji mogą być efektywne w leczeniu raka endometrium w jego wczesnym stadium

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz