Szukaj

Zespołu stresu pourazowego związany z nadwagą u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego wskazują, że kobiety cierpiące na zaburzenia związane z Zespołem stresu pourazowego mogą łatwiej stać się otyłe. Takie informacje opublikowano w piśmie JAMA Psychiatry.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenia lękowe spowodowane stresującymi lub przerażającymi wydarzeniami. Zaburzenia te mogą wystąpić natychmiast po danym wydarzeniu lub  rozwijać się tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Do objawów PTSD należą koszmary, częste powracanie myślami do przeżytych zdarzeń, bezsenność, trudności z koncentracją, poczucie winy, izolacji i rozdrażnienia .

Naukowcy zaznaczają, że już wcześniejsze badania zidentyfikowały PTSD jako potencjalny czynnik zwiększający ryzyko nadmiernego przybierania na wadze, jednak to, czy same symptomy tego zaburzenia mogą przyczyniać się do nadwagi nie zostało jeszcze ustalone.

W badaniach nad tym związkiem wzięło udział 54 224 osób należących do The Nurses' Health Study II. Wszyscy uczestnicy byli w wieku od 24 do 44 lat, kiedy w 1989 roku rozpoczęto badania, trwające do roku 2005. Oceniano u nich objawy PTSD przy użyciu specjalnego kwestionariusza.

Kobiety proszono o podanie wieku, w którym były, kiedy wydarzyła się najgorsza rzeczy w ich życiu oraz pytano, czy potem zaobserwowały u siebie symptomy Zespołu stresu pourazowego. Większość z nich ujawniła też informacje o swoim wzroście i wadze na początku badania. U kobiet, które zgłosiły występowanie symptomów PTSD obserwowano wskaźnik masy ciała (BMI).

Objawy PTSD prowadzą do wzrostu BMI

Wyniki ujawniły, że u kobiet, u których przed rozpoczęciem badania występowały przynajmniej cztery objawy Zespołu stresu pourazowego znacząco zwiększył się wskaźnik masy ciała. Z kolei te badane, które zgłosiły symptomy PTSD w momencie rozpoczęcia badań lub w ich trakcie, nie wykazywały tendencji do wzrostu BMI, dopóki nie stwierdzono u nich minimum czterech oznak zaburzenia. Co więcej, pojawienie się przynajmniej czterech symptomów w trakcie badania lub później łączyło się ze wzrostem ryzyka pojawienia się nadwagi lub otyłości, nawet jeśli BMI tych kobiet było początkowo w normie.

Naukowcy tak wyjaśniają otrzymane wyniki: - Chociaż Zespół stresu pourazowego to poważne zmartwienie, mające znaczący wpływ na zdrowie psychiczne, nasze odkrycia sugerują również, że występowanie tych zaburzeń powinno zwiększać troskę o zdrowie fizyczne i możliwe pojawienie się problemów z nim.

Odkrycia powinny doprowadzić do skrupulatnej obserwacji pacjentów z traumą

Naukowcy twierdzą, iż otrzymane przez nich wyniki powinny spowodować poddanie kontroli i długotrwałej obserwacji pacjentów z wysokim ryzykiem występowania urazów psychicznych.

Lekarze mogą działać bardziej efektywnie, jeśli rozpoznają i właściwie zajmą się problemami emocjonalnymi tego typu. Nasza praca wskazuje również, że kobiety cierpiące na Zespół stresu pourazowego powinny być obserwowane i kontrolowane pod kątem możliwego pojawienia się wyników sugerujących kłopoty kardiometaboliczne. W istocie, nasze badania uwidaczniają konieczność poszerzania i rozwijania metod leczenia PTSD tak, by dostosowywały się do zmian w zachowaniu, jak zmiany w diecie czy ćwiczeniach, mogących prowadzić do otyłości.

Komentarze do: Zespołu stresu pourazowego związany z nadwagą u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz