Szukaj

Zdrowie francuskich prostytutek coraz gorsze

Podziel się
Komentarze0

Francuska inspekcja generalna ds. społecznych IGAS, podała do wiadomości publicznej raport na temat dzisiejszej sytuacji zdrowotnej prostytutek. Raport został również przedstawiony Najat Vallaud-Belkacem, francuskiej Minister ds. Praw Kobiet.Wynika z niego, iż wielka liczba kobiet parających się „najstarszym zawodem świata” znajduje się w tragicznej sytuacji, przede wszystkim z powodu wysokiego zagrożenia różnymi chorobami (infekcje płciowe, zaburzenia psychiczne, infekcje oskrzelowo-płucne, zaburzenia odżywiania, nadużywanie substancji psychoaktywnych).

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że prostytutki pracujące na ulicach są w głównej mierze cudzoziemkami o nieuregulowanej sytuacji, a więc mającymi problemy z wyegzekwowaniem swoich praw (dostęp do opieki medycznej, prewencji, etc.).

Raport odnotowuje także, iż kobiety te bardzo często pochodzą z krajów, gdzie panują epidemie (HIV, gruźlica), a to sprawia, że ich problemy są jeszcze większe.


Dokument IGAS dodaje jeszcze, iż dystrybucja materiałów prewencyjnych przez różnego rodzaju stowarzyszenia w dużej mierze pomaga ograniczyć ryzyko zdrowotne związane z prostytucją. Jednakże, praca tych instytucje wydaje się coraz bardziej skomplikowana - organizacje te skarżą się zwłaszcza na problemy finansowe (np. dotacje w 2006 roku wynosiły 6,73 mln, a w 2011 – 2,21 mln).

Poza tym, wprowadzenie w 2003 roku prawa dotyczącego przestępstwa biernego nagabywania zdaje się być jedną z przyczyn kłopotów francuskich prostytutek.

Jak wyjaśnia Jean-Régis Ploton, przewodniczący stowarzyszenia Autres Regards w Marsylii, niektóre osoby napotykają trudności z „pracą na ulicy”, w zależności od decyzji policji.

Stwierdzamy, że coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie „działalności” w miejscach prywatnych, a to sprawia, że nasza misja jest coraz trudniejsza, mówi Ploton.

Raport IGAS odnotowuje także, iż ewolucja internetu oraz sieci społecznych sprzyja pojawianiu się „niewidzialnej prostytucji”.

Najat Vallaud-Belkacem skomentowała raport: działalność stowarzyszeń należy wzmocnić, ułatwiając im dostęp do finansowania. Należy również uprościć charakter przestępstwa biernego nagabywania.

Minister dodaje, iż rząd francuski pracuje nad globalnym planem dotyczącym prostytucji, poruszając kwestię integracji społecznej i zawodowej.

Komentarze do: Zdrowie francuskich prostytutek coraz gorsze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz