Szukaj

Wstyd przed urologiem i ginekologiem nadal jest problemem

Podziel się
Komentarze0

Dla wielu kobiet rozmowa z lekarzem na temat ginekologicznych czy urologicznych dolegliwości wciąż stanowi duży problem. Chociaż ponad połowa Polek uważa, że regularne wizyty u specjalisty mogą podnieść komfort życia przy problemie nietrzymania moczu (NTM)1, to jednak w bezpośrednim kontakcie ze swoim lekarzem większość kobiet nie porusza krępujących dla nich tematów - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki TENA, inicjatora kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”. Eksperci kampanii radzą, jak rozmawiać z lekarzem o najbardziej wstydliwych dolegliwościach zdrowotnych.Z doświadczenia eksperta

Niestety, z mojego doświadczenia wynika, że świadomość kobiet o istocie szczerej rozmowy
z lekarzem nie przekłada się na ich działanie. Większość pacjentek wstydzi się mnie zapytać wprost o krępujące dla nich dolegliwości, jak np. zaburzenia pracy pęcherza. Zazwyczaj to ja muszę wyjść z inicjatywą poruszenia pewnych tematów, a przecież to pacjentce najłatwiej jest zauważyć niepokojące zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie - mówi
prof. Marek Sosnowski z Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, ekspert kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła”. Bezpośrednia, szczera rozmowa przyspieszy rozpoczęcie procesu leczenia i tym samym  powrót do zdrowia - zachęca prof. Sosnowski. (na zdjęciu)

Twój lekarz - człowiek do zadań specjalnych

Często pacjentki po prostu nie wiedzą, jakich użyć słów, by opowiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach. Kobiety wstydzą się poruszyć pewne tematy, ponieważ obawiają się, że lekarz nie zrozumie ich problemów, uzna je za błahe.

Warto jest wcześniej przygotować się do wizyty u lekarza. Dzięki temu łatwiej opanujemy zdenerwowanie i uzyskamy poczucie kontroli nad rozmową  - radzi dr Aleksandra Borkowska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Bardzo ważne jest też, aby uświadomić sobie, że rozmowa z lekarzem jest czymś naturalnym. Traktujmy lekarza jako źródło wiedzy i profesjonalnej pomocy, eksperta, do którego zgłaszamy się z konkretnym problemem - dodaje dr Borkowska.

Jak przeprowadzić rozmowę?


Pamiętaj, że zadaniem lekarza jest rozwiązanie Twojego problemu, czyli postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Poza tym, lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, która daje Ci gwarancję, że nikt się nie dowie o tym, co powiesz podczas wizyty.
  • Jeszcze przed wizytą zastanów się, o czym chciałabyś porozmawiać ze swoim lekarzem, co Cię niepokoi, jakie masz wątpliwości.
  • Jeśli obawiasz się, że w wyniku zdenerwowania o czymś zapomnisz, zapisz pytania w osobnym notesie, który przyda Ci się też do tego, by potem zanotować zalecenia lekarskie.
  • Szczerze odpowiadaj na pytania, ponieważ lekarz musi mieć pełny obraz sytuacji, żeby postawić prawidłową diagnozę.
  • W myśl starej zasady "kto pyta, nie błądzi", nie bój się dopytywać lekarza o rzeczy, które wydają Ci się niejasne. Tylko prawidłowe zrozumienie zaleceń umożliwia powrót do zdrowia.
Z kim możesz porozmawiać o wstydliwych dolegliwościach?


  • Ginekologa pytaj o: nieregularność menstruacji, bóle jej towarzyszące, świąd i pieczenie miejsc intymnych, nietrzymanie moczu oraz zaburzenia seksualne, jak brak satysfakcji ze współżycia, ból w trakcie współżycia czy suchość pochwy.
  • Z urologiem skonsultuj wszystkie niepokojące objawy świadczące o zaburzeniu pracy pęcherza, takie jak: popuszczanie moczu, zaleganie moczu, parcia naglące, wstawanie w nocy, częste oddawanie moczu, uczucie bólu lub pieczenia przy oddawaniu moczu, zmiana koloru czy nietrzymanie moczu.
  • Lekarz pierwszego kontaktu  może prawidłowo zdiagnozować wiele dolegliwości, jak np. NTM i zaproponować leczenie lub, w razie konieczności, zalecić konsultację z odpowiednim specjalistą.
Celem kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Darmową płytę z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, które pomagają radzić sobie z problemem nietrzymania moczu można zamówić na stronie www.corewellness.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 0 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 - 17.30).

Dodatkowe informacje

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet2. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.


Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Urologiczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Organizatorem kampanii jest firma SCA Hygiene Products, producent marki TENA. Partnerem akcji sieć klubów fitness Gymnasion oraz Stowarzyszenie Osób z NTM  „UroConti”.

Komentarze do: Wstyd przed urologiem i ginekologiem nadal jest problemem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz