Szukaj

Wczesne objawy menopauzy mogą chronić twoje serce

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że kobiety, które zaczynają odczuwać uderzeń gorąca oraz nocnych potów we wczesnej menopauzie, wydają się być w mniejszym stopniu narażone na choroby serca, udar mózgu i śmierć.


Jednak występowanie tych objawów w późniejszych fazach menopauzy może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych - twierdzą naukowcy z Northwestern University oraz Brigham and Women's Hospital.

Przeanalizowali oni dane ponad 60 tysięcy kobiet, które obserwowano przez średnio 10 lat i stwierdzili, że kobiety doświadczające uderzeń gorąca i nocnych potów u początku menopauzy były o 17 procent mniej narażone na udar, 11 procent na choroby układu krążenia oraz były ogólnie o 11 procent mniej narażone na zgon w porównaniu do kobiet odczuwających uderzenia gorąca.


Uderzenia gorąca i nocne pocenie w późniejszych fazach menopauzy wiązały się z 32-procentowym wzrostem ryzyka zawału serca oraz z 29 procent wyższym ryzykiem zgonu.

Nie odnotowano żadnych zmian ryzyka u kobiet doświadczających uderzeń gorąca i nocnego pocenia na początku menopauzy, u których objawy występowały do późniejszego okresu menopauzy.

Wyniki badania opublikowano 24 lutego w internetowym wydaniu czasopisma Menopause.

- Nasze badania upewniają nas, że klasyczne objawy wczesnej menopauzy - doświadczane przez większość kobiet w średnim wieku - nie są wskaźnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia w przyszłości zawału serca lub udaru mózgu - stwierdziła w komunikacie prasowym wydawcy czasopisma jedna ze współautorek badania JoAnn Manson, ordynator oddziału medycyny prewencyjnej w Brigham and Women's Hospital.

Naukowcy stwierdzili, że niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań w celu lepszego zrozumienia mechanizmów łączących czas wystąpienia objawów menopauzy i ryzyko chorób serca.

Około 75 procent kobiet doświadcza uderzeń gorąca lub nocnych potów na początku menopauzy.

Komentarze do: Wczesne objawy menopauzy mogą chronić twoje serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz