Szukaj

Naturopatia – założenia, wskazania i przebieg terapii

Naturopatia jest naturalną metodą leczenia, która uzdrawia ciało i umysł. Ma ona charakter interdyscyplinarny. Wykorzystuje dietę, aktywność fizyczną, zioła, masaż, hydroterapię oraz manipulacje manualne wykonywane na kręgosłupie. Naturopatia ma za zadanie wprowadzić nasz organizm w stan, w którym będzie on zdolny do samozdrowienia. Terapia ta łączy w sobie wiele technik leczniczych, począwszy od porad dotyczących higieny życia, aż po refleksologię.

Naturopatia – założenia, wskazania i przebieg terapii

Naturopaci upatrują rozwój chorób i utratę witalności człowieka w niezdrowej diecie, stresie, zanieczyszczeniach środowiska oraz w niewystarczającej ilości snu. Podczas terapii nie skupiają się oni na leczeniu objawów, bowiem uważają symptomy za manifestację sił obronnych organizmu, a to według nich jest wskazane. Naturopaci prezentują przekonanie, że nie można ingerować w objawy choroby, gdyż spowoduje to znacznie większe uszkodzenia i degenerację organizmu.

Na czym polega naturopatia?

Zdrowy tryb życia a naturopatia

Podstawową zasadą neturopatii jest zdrowy tryb życia, którego elementarnym składnikiem powinna być m.in. dieta bogata w nieprzetworzone pokarmy naturalnego pochodzenia: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste. Istotę terapii stanowi również aktywność fizyczna uprawiana na świeżym powietrzu. Poza tym w naturopatii bardzo ważna jest także filozofia życia, która zakłada optymizm i życzliwe podejście do siebie i świata. Naturopaci stawiają sobie zawsze dwa cele: pierwszy stanowi pomoc w uaktywnianiu mechanizmów samozdrowienia, a drugim jest przekonanie pacjenta do długotrwałej zmiany stylu życia na zdrowszy.

Triada zdrowia w naturopatii

Naturopaci pełnię sprawności rozpatrują w trzech kategoriach: biochemicznej, strukturalnej oraz psychologicznej, nazywając do triady zdrowia. Zaburzenia biochemiczne leczą za pomocą głodówki, diety oraz ziół. Problemy związane z równowagą strukturalną rozwiązują stosując masaże i ćwiczenia fizyczne rozwijające giętkość ciała, wdrażają też metody manipulacji wykorzystywane w osteopatii i chiropraktyce. Zdrowie mentalne poprawiają m.in. dzięki odpowiedniej diecie i nauce właściwego podejścia do codziennych spraw.

Dla kogo jest naturopatia?

Naturopatia skierowana jest do większości chorych, nawet tych, którzy cierpią na przewlekłe schorzenia. Metoda ta świetnie radzi sobie z takimi dolegliwościami jak: migrena, bóle brzucha, problemy z drogami oddechowymi, zmęczenie, zaburzenia odżywiania, astma i gorączka sienna, choroby dermatologiczne oraz stawowe. Ponadto naturopatia ma działania profilaktyczne, a więc skierowana jest także do zdrowych osób, które chciałyby jak najdłużej zachować witalność.

Jak przebiega naturopatia?

Pierwsza wizyta u naturopaty

Pierwsze spotkanie ze specjalistą trwa około godzinę. Podczas tej sesji terapeuta zadaje pytania pacjentowi, które dotyczą jego życia. Dzięki szczerym odpowiedziom nakreśla się obraz stylu życia badanego oraz jego historia chorób. Terapeuta może zapytać także o stresujące sytuacje, traumy życiowe, definicję szczęścia, a także listę przebytych schorzeń w najbliższej rodzinie. Po szczegółowym wywiadzie, naturopata definiuje problem pacjenta, a także przedstawia mu zarys planu terapii.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Zawsze początkiem leczenia będzie oczyszczenie organizmu z toksyn, bo według naturopatów, właśnie toksyny stanowią przyczynę wszystkich schorzeń. Z tego powodu zawsze dokonywana jest zmiana w żywieniu pacjenta. Najczęściej zaproponowana zostaje dieta biologiczne wyrównana, zawierająca dużo świeżych owoców i warzyw, najlepiej ekologicznych. W pewnych przypadkach naturopaci mogą zalecić trwającą od 3 do 5 dni głodówkę, mającą na celu usunięcie z organizmu zalegających resztek pokarmowych. Niekiedy proponowana jest także hydroterapia w postaci gorących i zimnych kąpieli.

Kryzys zdrowienia

Po pewnym czasie od rozpoczęcia naturopatii, może zdarzyć się coś, co specjaliści nazywają kryzysem podczas zdrowienia. Pojawia się wtedy u pacjenta biegunka, wysypka, gorączka, a czasem nawet zapalenie oskrzeli. Taki obrót sytuacji postrzegany jest jako przejaw właściwego przebiegu procesu terapeutycznego. Stały kontakt z naturopatą pozwala na prawidłowe monitorowanie wszystkich zachodzących zmian, a to przynosi znaczną poprawę w całym procesie naturopatii.

Podstawowe zasady naturopatii

W trakcie leczenia metodą naturopatii ważne, aby przestrzegać kilku zasad:

  • Należy spożywać dużo świeżych owoców i warzyw, jednak powinno się ograniczać ilość cytrusów w diecie, szczególnie pomarańczy. Wskazane są jabłka i winogrona. Najlepiej gdy owoce i warzywa zjadane są ze skórką. Do diety warto włączyć też naturalne soki owocowo-warzywne.
  • Zaleca się ograniczenie do minimum spożywania nabiału i produktów mlecznych. Szczególnie wtedy, gdy pacjent cierpi na egzemę lub astmę.
  • Warto ograniczyć ilość czerwonego mięsa w diecie (do maksymalnie dwóch posiłków w tygodniu), wprowadzając do jadłospisu większą ilość roślin strączkowych.
  • Konieczne jest regularnie uprawianie sportu lub wykonywanie prac fizycznych co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Codziennie, najlepiej rano lub wieczorem, zalecane jest, by znaleźć pięć minut na relaks i wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Należy pamiętać wtedy o prawidłowej postawie ciała.
  • Warto zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz chłodnych, orzeźwiających pryszniców, a do mycia ciała stosować gąbkę lub szczotkę. Poprawi to krążenie krwi i wyeliminuje toksyny z organizmu.
  • Powinno się unikać gorącego, dusznego powietrza i klimatyzacji. Jeśli jest to tylko możliwe, należy otwierać okno i zawsze stosować nawilżacz powietrza.

Autor: Dagmara Bęben

Komentarze do: Naturopatia – założenia, wskazania i przebieg terapii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz