Szukaj

Wczesna menopauza zmniejsza ryzyko zachorowania na ostrą odmianę reumatoidalnego zapalenia stawów

Podziel się
Komentarze0

Podczas dorocznego kongresu EULAR, przedstawiono najnowsze wyniki badań dotyczące zachorowalności na reumatoidalne zapalenie stawów. Naukowcy stwierdzili, że kobiety, które przeszły wczesną menopauzę, są o połowę mniej narażone na zachorowanie na ostry stan RZS.Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 134 przypadków RZS u kobiet.

Okazało się, że ponad 50% kobiet, które przeszły wczesną menopauzę (przed 45 roku życia), przechodziło łagodną postać RZS. Te kobiety natomiast, które menopauzę przechodziły po 45 roku życia, cierpiały na ostre odmiany zapalenia.


Fakt karmienia dziecka piersią czy stosowania w przeszłości antykoncepcji, nie miał istotnego wpływu na wyniki badań.

Dr Mitra Pikwer, z Skåne University Hospital w Sywecji powiedziała: - Wiemy już, że czynniki hormonalne mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania na RZS, ale jest to pierwsze badanie, które wskazuje, że moment menopauzy ma wpływ na stopień RZS.

- Jest to przełom w badaniach nad reumatoidalnym zapaleniem stawów, bo pomaga zrozumieć wpływ hormonów na rozwój choroby, a także może przyczynić się do przewidywania długoterminowych rokowań pacjentów -
dodała jeszcze szwedzka badaczka.

Komentarze do: Wczesna menopauza zmniejsza ryzyko zachorowania na ostrą odmianę reumatoidalnego zapalenia stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz