Szukaj

Torbiele na jajnikach

Torbiele na jajnikach pojawiają się u kobiet w każdym wieku. Medycyna zna różne metody leczenia, których stosowanie jest uzależnione od rodzaju torbieli, jej wielkości i umiejscowienia oraz stanu ogólnego pacjentki. Torbiele na jajnikach mają wiele przyczyn i towarzyszą im inne schorzenia, takie jak zespół policystycznych jajników i endometrioza. Występowanie torbieli może być również warunkowane genetycznie.

Torbiele na jajnikach

Torbiele na jajnikach nie zawsze wymagają leczenia farmakologicznego. Jednak nawet te najmniejsze powinny być poddawane regularnej kontroli w gabinecie lekarza specjalisty. Torbiele na jajnikach pojawiają się często w wyniku zaburzeń hormonalnych, a wraz z przywróceniem równowagi hormonalnej samoistnie zanikają.

Czym są torbiele na jajnikach

Torbiele na jajnikach można porównać do pęcherzyków wypełnionych płynem. Mogą pojawić się tylko na jednym jajniku lub obu jednocześnie. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów, a o ich obecności kobieta często dowiaduje się podczas wykonywania kontrolnego badania ultrasonograficznego.

Jednak w przypadku, gdy osiągają znaczne rozmiary, towarzyszą im objawy takie jak ból brzucha, zaparcia czy częste oddawania moczu. W większości przypadków nie osiągają większych rozmiarów niż orzech, dlatego diagnozuje się je raczej późno.

Torbiele na jajnikach w ciąży

Torbiele pojawiają się również u kobiet w ciąży. Medycyna zna przypadki, gdy konieczna była interwencja chirurgiczna u kobiety spodziewającej się dziecka, ponieważ duża torbiel zagrażała prawidłowemu rozwojowi serca dziecka. Wykonany zabieg w trakcie ciąży spowodował, że widoczne w echu serca płodu patologiczne zmiany ustąpiły, a dziecko po urodzeniu szybko zostało wypisane do domu.

Rodzaje torbieli na jajnikach

U kobiet w wieku rozrodczym może się pojawić torbiel pęcherzykowa, która jest zaliczana do torbieli czynnościowych. Pojawia się w wyniku zaburzeń hormonalnych, w następstwie których dochodzi do nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym kobiety.

Pęcherzyk Graffa w sposób naturalny powinien pęknąć i uwolnić komórkę jajową, następnie zamienić się w ciałko żółte i zaniknąć, jeśli nie dojdzie do ciąży. Czasami za sprawą braku równowagi hormonalnej pęcherzyk Graffa nie pęka i zaczyna pęcznieć zamieniając się w cystę. Ten rodzaj torbieli nie wymaga leczenia, ponieważ w ciągu kilku cykli miesiączkowych samoistnie zanika.

Torbiele na jajnikacha a zespół policystycznych jajników

Niedojrzałe pęcherzyki Graffa zamieniają się czasem w grupę małych torbieli, które są główną przyczyną tak zwanej wielotorbielowatości, czyli zespołu policystycznych jajników. W tym wypadku konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, które w większości przypadków trwa kilka lat i polega na podawaniu leków regulujących cykl miesiączkowy.

Torbiele endometrialne jajników

Szacuje się, że blisko jedna trzecia kobiet ma problemy z endometrium, czyli błoną śluzową wyścielającą macicę od środka. W wielu przypadkach dochodzi do oderwania się fragmentu tkanki i przemieszczania się jej po całym organizmie. Gdy trafi do jajników mogą pojawić się w nich torbiele endometrialne. Zwane są czasem czekoladowymi, ponieważ wypełnione są ciemną krwią, która swą barwą przypomina kolor czekolady.

Torbiele dermatoidalne jajników

W celu usunięcia tych torbieli stosuje się zabiegi chirurgicznie, ponieważ jej pęknięcie może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, które stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Do zabiegu operacyjnego wskazaniem jest również pojawienie się torbieli dermatoidalnych. Za jedną z przyczyn ich powstawania medycyna uznaje komórki macierzyste, które lokują się w jajniku. Komórki macierzyste są komórkami niezróżnicowanymi, czyli takimi, z których może się rozwinąć dowolna komórka wchodząca w skład ciała człowieka, na przykład kość, komórka tłuszczowa czy włos.

Torbiele na jajnikach a niepłodność

Cześć torbieli powoduje zmniejszenie płodności u kobiet, a praktycznie każda torbiel może doprowadzić do niepłodności. Specjaliści uznają, że torbiele endometrialne niosą największe prawdopodobieństwo niepłodności u kobiet.

Rozpoznanie torbieli endometrialnych potwierdza się laparoskopowo, jednak już na podstawie USG lub rezonansu magnetycznego lekarz może wstępnie określić rodzaj torbieli. Nie zaleca się usuwania chirurgicznego torbieli endometrialnych mniejszych niż 30 mm, ponieważ w ten sposób nie zwiększa się szans na zajście w ciążę.

Do jednej z najczęściej pojawiających się przyczyn niepłodności lekarze zaliczają zespół policystycznych jajników. Niemożność zajścia w ciąże jest spowodowana bardzo nieregularnymi miesiączkami albo ich całkowitym brakiem.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Torbiele na jajnikach (5)

flowercia
flowercia 23-03-2016 11:51

Zwapnienia w macicy objawy

5

Hej, byłam u ginekologa który stwierdził zwapnienia w macicy. Ja się jednak czuję dobrze! Jakie są w ogóle objawy czegoś takiego jak zwapnienia w macicy???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze