Szukaj

Skazane na PMS

Podziel się
Komentarze0

Według amerykańskich naukowców u co najmniej 85 procent kobiet występuje przynajmniej jeden z ponad stu objawów PMS. Płaczliwość, melancholia, smutek, złość, śmiech, rozdrażnienie to tylko niektóre uczucia towarzyszące niemal każdej kobiecie, będące symptomami słynnego kobiecego napięcia. Nasze prababcie wierzyły, że kobieta w takim stanie może rzucić urok.

Nie wierzymy w przesądy, ale mamy dla Was kilka cennych wskazówek, jak radzić sobie z tak zwanymi „trudnymi dniami”.

Pod wysokim napięciem - trochę teorii

Słynne PMS to znany niemal wszystkim syndrom napięcia przedmiesiączkowego (z ang. Premenstrual Syndrome). Jest to grupa psychicznych oraz fizycznych objawów występujących od kilku do kilkunastu dni przed menstruacją. Naukowcy wyróżniają około 150 fizycznych i psychicznych objawów PMS. Mimo iż przyczyny nie są do końca poznane, najpopularniejszą teorią, która wyjaśnia jego pochodzenie, są zmiany stężeń hormonów w organizmie i zaburzenie gospodarki hormonalnej, czyli niedobór progestagenów przy nadmiarze estrogenów.

Najczęstsze objawy PMS to uczucie smutku, napięcie, niepokój, problemy z koncentracją, zmiany nastrojów, zachcianki i napady głodu. Ich występowanie i nasilenie różni się jednak i zależy między innymi od poziomu stresu, stylu życia lub odżywiania. Dokuczliwe symptomy wzmaga dodatkowo spożywanie alkoholu, nadmiar kofeiny, niedobór witamin i minerałów oraz spożywanie cukrów prostych. Ponadto niewiele osób wie, że szczególnie uciążliwa jest nasilona forma PMS, czyli PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenia dysformiczne), które dotykają co najmniej 3 procent kobiet.

Koło ratunkowe, czyli sposoby na PMS


Mówi się, że kobiety raz w miesiącu należy traktować ostrożnie jak miny przeciwpiechotne, a awantura i niczym nieuzasadnione łzy wypełniają od 50 do 120 dni w roku. Żartów na temat PMS jest mnóstwo, a same objawy i kobiece dolegliwości są często lekceważone lub wyśmiewane. Warto jednak wiedzieć, że nie są one wygodną wymówką do strojenia humorów, a poważną dysfunkcją kobiecego organizmu. Jest kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z PMS i minimalizowania jego efektów. Najpopularniejszą metodą jest zażywanie leków rozkurczowych, to jednak tylko środek doraźny. Długotrwałą ulgę mogą zapewnić nam przede wszystkim naturalne techniki walki z bólem. - Bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko właściwa dieta, ale także odpowiednia dawka ruchu. Lekkie i spokojne ćwiczenia, takie jak aerobik, rozciąganie czy spacer podziałają na organizm rozluźniająco.


Natomiast na bóle kręgosłupa czy uczucie „ciężkich nóg” pomoże masaż relaksacyjny, który zniweluje dyskomfort i napięcie. Już kilka skłonów i przysiadów dziennie sprawi, że organizm inaczej będzie reagował na stres lub zmęczenie. Znakomitym rozwiązaniem jest joga lub chwila przyjemności w domowym SPA z hydromasażem - mówi Andrzej Jabłoński, specjalista marki HoMedics w Polsce. Wiosenna aura sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz długim spacerom, dlatego wiosną i latem lepiej znosimy nieprzyjemne dolegliwości niż zimą.

W trakcie „trudnych dni” odporność kobiet spada, a temperatura ciała wzrasta, co czyni je bardziej wrażliwymi na infekcje i spadki temperatury. Często cierpią one także z powodu niedoboru lub ubytków żelaza, magnezu, wapnia czy witamin z grupy B i E, dlatego tak ważne jest uzupełnianie ich poprzez stosowanie zbilansowanej, urozmaiconej diety. Z kolei unikanie alkoholu, kofeiny i napojów energetycznych zapobiegnie wolniejszemu wchłanianiu tych składników, a dieta o zmniejszonej ilości soli nie zatrzyma wody w organizmie. - Odpowiednia dieta pomoże utrzymać organizm w dobrej kondycji i zdecydowanie polepszy samopoczucie. Zniweluje poczucie ciężkości i zmęczenia. Dieta może pozytywnie wpłynąć na reakcje w sytuacjach stresowych i radzenie sobie z problemami. Udowodniono, że jedzenie regularne i niskokaloryczne daje lepsze efekty na przykład w procesie podejmowania decyzji i aktywności psychoruchowej - wyjaśnia Andrzej Jabłoński, specjalista HoMedics w Polsce, dystrybutora urządzeń relaksacyjnych oraz „mądrych” wag ułatwiających stosowanie najbardziej restrykcyjnych i skomplikowanych diet.

Zalecenia te są skuteczne, jeśli na stałe wprowadzimy je w życie i opracujemy swoje własne sposoby na walkę z PMS.

Komentarze do: Skazane na PMS

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz