Szukaj

Rak piersi może zagrażać również mężczyznom

Podziel się
Komentarze0

Wadliwy gen odpowiadający za możliwość zachorowania na raka piersi u kobiet, może również zagrozić mężczyznom - tak wynika z najnowszych badań.Większość ludzi słysząc hasło rak piersi, automatycznie kojarzy go z chorobą dotykającą wyłącznie kobiet. Niestety, w niektórych przypadkach, mężczyźni także są narażeni na występowanie tego typu raka.Gen, o którym mowa, to BRCA2 - mężczyźni również mogą go posiadać. Ten specyficzny gen, jest główną przyczyną powstawania nowotworu piersi. Badania wykazały, że szanse mężczyzn na wystąpienie u nich raka piersi przed 80-tką, wynoszą 1 do 12.

Brytyjscy naukowcy zanalizowali dane z 321 rodzin posiadających gen BRCA2. Odkryto, że u 20 meżczyzn spośród nich, rozwinął się rak piersi pomiędzy 29 a 79 rokiem życia. W przypadku pokrewieństwa pierwszego stopnia posiadających ten gen, u 2% mężczyzn pojawił się rak piersi. Natomiast odsetek w drugim stopniu pokrewieństwa, wyniósł 1%.


Bazując na wynikach tych badań, naukowcy obliczyli, że mężczyźni z wadliwym genem BRCA2 mają 7.1% szans na rozwinięcie u nich raka piersi, do wieku 70 lat, oraz 8.4% szans do wieku 80 lat. Ogólne ryzyko wynosi 6-9% w ciągu całego życia.

Komentarze do: Rak piersi może zagrażać również mężczyznom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz