Szukaj

Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Marshalla w stanie Wirginia odkryli, że ryzyko zachorowania na raka u zwierząt laboratoryjnych spadło gwałtownie, jeśli regularnie jadły orzechy włoskie.

Kierownik badań, doktor  Elaine Hardman, porównała efekty stosowania standardowej diety oraz tej zawierajacej orzechy włoskie na długość życia myszy. Codzienna dawka orzechów była odpowiednikiem 57 g dla człowieka.

Myszy, które jadły posiłki zawierające orzechy, były ponad dwukrotnie mniej narażone na raka sutka, niż grupa na diecie standardowej. Poza tym rozmiar guzów był znacznie mniejszy.

Te redukcje są szczególnie ważne, jeśli rozważymy, że myszy mają genetyczne predyspozyce do rozwoju raka – stwierdziła Hardman – Potrafiliśmy obnizyć ryzyko raka, nawet pomimo obecności mutacji genetycznych.

Jedzenie jako lek

Orzechy włoskie są bogate w składniki odżywcze, któe wspomagają walkę z chorobami. Zawierają wysoką dawkę kwasów omega-3 oraz witaminy E. Zespół wierzy, że kompozycja ta chroni przed nowotworami.

Wspomniano o tym w prasie uniwersyteckiej: „Badania na Uniwersytecie Marshalla udowodniły, że dieta zawierająca orzechy włoskie zmienia aktywność różnych genów, które są odpowiedzialna za powstanie raka sutka, zarówno u myszy, jak i u ludzi. Inne testy ujawniły, że kwasy omega-3 nie odpowiadają w pełni za efekt antynowotworowy. Wzrost guza został zahamowany dopiero po wzroście ilości witaminy E w diecie.”

Hardman wspomniał, że te odkrycia rzucają nowe światło na rolę, którą dieta odgrywa w profilaktyce chorób: - Jedzenie jest ważnym lekiem. To co wprowadzamy do naszych organizmów, czyni wielką różnicę, wpływając na fukcjonowanie organizmu oraz na to, jak radzimy sobie z chorobami. To naprawdę działa. Jedz prawidłowo, wstań z kanapy i wyłącz telewizor.

Badanie zostało ufundowane przez American Institute for Cancer Research (Amerykański Instytut Badań nad Rakiem) oraz California Walnut Commission (Kalifornijska Komisja ds. Orzecha Włoskiego).

Zuzanna Kućma

Komentarze do: Garść orzechów włoskich każdego dnia może zapobiec rozwojowi raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz