Szukaj

Protezy PIP: 20% kobiet usunęło implanty

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdzają francuskie władze zdrowotne, około 20% kobiet mających wszczepione implanty piersiowe PIP (Poly Implant Prothese), czyli słynne wadliwe protezy piersi, zdecydowało się na ich usunięcie, tym samym podążając za zaleceniami władz zdrowotnych, podanymi do wiadomości publicznej w grudniu 2011 roku.Blisko trzy miesiące po tym, jak francuskie władze zdrowotne zaleciły prewencyjne usunięcie protez piersiowych PIP, codziennie w kraju tym przeprowadza się coraz więcej operacji. Według statystyk ujawnionych ostatnio przez rząd francuski, już jedna piąta kobiet we Francji z tymi implantami poddała się tego typu interwencji.

Co najmniej już 5 000 kobiet francuskich nie ma już implantów PIP, na około 30 000 pacjentek, którym te protezy wszczepiono, jak wyjaśnia przewodniczący agencji AFSSAPS (francuska agencja ds. bezpieczeństwa produktów zdrowotnych), pan Dominique Maraninchi.

Pod koniec lutego 2012 roku, stwierdzono ponad 1 900 pęknięć protez PIP, z czego ponad połowa dotyczyła implantów wszczepionych niecałe pięć lat temu.


To jest właśnie anormalne w całej tej sytuacji,
jak podkreśla szef agencji AFSSAPS, który dodaje jeszcze, że statystyki te w pełni obrazują marną jakość implantów PIP, a także potwierdzają zasadność zaleceń rządowych.

W tym samym czasie, ponad 3 000 kobiet usunęło swoje implanty PIP tytułem prewencji, czyli bez stwierdzonego pęknięcia.

Ze swej strony, generalny dyrektor zdrowia, Jean-Yves Grall sprecyzował jeszcze, że nie odnotowuje się wielkiej ilości reklamacji ze strony pacjentek odnośnie operacji usunięcia tych implantów.

Narodowy syndykat chirurgów plastycznych we Francji obiecał przeprowadzanie tych interwencji za mniejszą cenę, ale jak stwierdza pani Murielle Ajello, przewodnicząca ruchu broniącego kobiet mających implanty i protezy (Mouvement de Défense des Femmes Porteuses d'Implants et de Prothèses, MDFPIP), wielu chirurgów usuwa wadliwe implanty stosując normalną taryfę.

Francuska firma Poly Implant Prothese (PIP), będąca przyczyną całego tego zamieszania, posługiwała się do produkcji implantów nielegalnym żelem silikonowym, aby zaoszczędzić na kosztach produkcji, dopóki nie odkryto fałszerstwa. Wtedy też wybuchł skandal w skali całej planety.

Założyciel firmy, Jean-Claude Mas, przeciwko któremu aktualnie toczy się śledztwo o niezamierzone uszkodzenie ciała, został zaaresztowany w dniu 7 marca 2012 roku i osadzony w areszcie, ponieważ nie zapłacił kaucji.

Komentarze do: Protezy PIP: 20% kobiet usunęło implanty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz